– W XIX i XX wieku „klerykalizm” był hasłem bojowym liberalnych, komunistycznych i faszystowskich przeciwników Kościoła. Francuski mason i polityk Leon Gambetta (1838-1882) wygłosił motto: „Clericalisme, Voicie l’ennemi” – klerykalizm, oto wróg – mówi na łamach książki „Prawda. Raport o stanie Kościoła” kard. Gerhard Müller.
Hierarcha zauważa, że w tamtym czasie tego typu hasłami i atakami próbowano wbić ludziom do głów fałszywe przekonanie, że Kościół nie może być autorytetem duchowym, ponieważ wykorzystuje religię dla celów politycznych. – Zamierzano wyprzeć ze świadomości, że jest on w stanie towarzyszyć człowiekowi w bezkresie i bezmiarze ducha i egzystencji, otwierając przed nim przestrzenie, które, pozostając poza światową pogonią za potęgą i ziemskimi celami, wiodą ku wyższej rzeczywistości. Nie przyjmowano do wiadomości, że Kościołowi zależy na pojednaniu człowieka z Bogiem czy też przepowiadaniu zaistniałego już pojednania grzeszników z Bogiem – wyjaśnia.
Niemiecki kapłan zwraca uwagę, że pojęciem „klerykalizm” zamierzano wówczas wywołać wrażenie, jakoby Kościół nie był niczym innym jak żądnym władzy kartelem, któremu chodzi o ziemskie wpływy, manipulację i ogłupianie ludzi, aby obrać ich z pieniędzy. – Laicystyczny i klerykalny antyklerykalizm jest tak płytki, że nie widzę tutaj powodów dla których miałbym upiększać jeszcze słownie te frazesy. Takie jest tło hasła „klerykalizm”, wyciągnięto obecnie z szafy, aby odwrócić uwagę od prawdziwych przyczyn nadużyć seksualnych na młodocianych. Skoro, jak mówią statystyki, 80% pokrzywdzonych stanowi młodzież męska, to winni są homoseksualni sprawcy, którym nie wolno pozwolić na uniknięcie odpowiedzialności jako rzekomym ofiarom homofonicznych uprzedzeń. W tym miejscu nie chodzi o moralną ocenę homoseksualizmu, lecz o fakt nadużyć seksualnych na głównie męskiej, ale także żeńskiej młodzieży – podkreśla kard. Gerhard Müller.
Wesprzyj nas już teraz!
Źródło: książka „Prawda. Raport o stanie Kościoła”
KARD. Müller dla PCh24TV. Heretycy w nowym kamuflażu! Jak uratować wiarę?