Zapraszam naszych braci z Ukrainy mieszkających w Polsce, aby na miarę swojej wiary włączyli się w pielgrzymowanie na Jasną Górę – powiedział metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.
W sierpniu ze stolicy na Jasną Górę wyjdzie kilka grup pątników. Najstarszą jest 311. Warszawska Pielgrzymka Piesza (WPP) nazywana „paulińską”. Pierwszy raz wyruszyła na Jasną Górę w 1717 r., kiedy 20 mężczyzn pod kierunkiem Antoniego Gromadzkiego poszło w pielgrzymce pokutnej, aby prosić o zatrzymanie epidemii dżumy.
W tym roku, po dwuletniej przerwie spowodowanej uległością kościelnej hierarchii wobec tzw. obostrzeń epidemicznych, pątnicy wyjdą na tradycyjny szlak 6 sierpnia pod hasłem „Stworzył ich i posłał ich”. – Chcemy odnowić w sobie świadomość misji, jaką człowiek-chrześcijanin pełni w świecie i to nie tylko poprzez życie rodzinne, zawodowe czy społeczne, ale przede wszystkim poprzez życie wiarą w moc sakramentów świętych, w tym szczególnie sakramentu Eucharystii – powiedział kierownik pielgrzymki o. Krzysztof Wendlik.
Wesprzyj nas już teraz!
W specjalnym przesłaniu video do pątników kard. Kazimierz Nycz zwrócił uwagę, że WPP jest „matką” wszystkich pielgrzymek, które w Polsce narodziły się w czasie pierwszej „Solidarności” w poszczególnych diecezjach. – Ufam, że w tym roku wrócimy do normalnego pielgrzymowania po tej samej trasie, co wcześniej – powiedział hierarcha.
Jako jedną z intencji kard. Nycz wskazał pątnikom „prośbę o pokój w Ukrainie”. Ostrzegał, że „wojna wypowiedziana przez Rosję Ukrainie – niewinnemu krajowi, może się rozlać na całą Europę”. Dodał, że „Polska uczestniczy w pomaganiu uchodźcom, którzy w liczbie 3,5 mln przybyli do sąsiednich krajów, głównie do nas”. – Matka Boża w takich momentach jest nam szczególnie potrzebna, jako orędowniczka i pośredniczka – podkreślił metropolita warszawski.
– Zapraszam naszych braci z Ukrainy mieszkających w Polsce, aby na miarę swoich przekonań, swojej wiary włączyli się w pielgrzymowanie na Jasną Górę – dodał.
WPP wyruszy na Jasną Górę 6 sierpnia ze stołecznego sanktuarium Jasnogórskiej Matki Życia. Przed okresem lockdownów rokrocznie uczestniczyło w niej ponad 5 tys. osób.
Źródło: PAP / Magdalena Gronek
oprac. FO