Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin powiedział, że podpisanie umowy z Chinami ma duże znaczenia dla Kościoła katolickiego w Azji oraz wzmacnia pokój międzynarodowy. Dodaje, że Watykan dąży do tego by pomagać Kościołom lokalnym, aby mogły cieszyć się wolnością.
„Podpisanie Umowy Tymczasowej Między Stolicą Apostolską i Chińską Republiką Ludową w sprawie mianowania biskupów ma wielkie znaczenie, przede wszystkim dla życia Kościoła katolickiego w Chinach i dla dialogu między Stolicą Apostolską i władzami politycznymi tego kraju, a także dla umacniania pokoju w perspektywie międzynarodowej, w czasie, kiedy doświadczamy tak wielu napięć w skali światowej” – czytamy w deklaracji podpisanej przez kard. Pietro Parolina, sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej.
Wesprzyj nas już teraz!
„Stolica Apostolska dąży do celów duszpasterskich, czyli chce pomóc Kościołom lokalnym, aby mogły się cieszyć większą wolnością, autonomią i lepszą organizacją, mogąc dzięki temu poświęcić się misji głoszenia Ewangelii i przyczyniać się do integralnego rozwoju człowieka i społeczeństwa” – dodał hierarcha.
„Dziś po raz pierwszy od tak wielu dziesięcioleci wszyscy biskupi w Chinach trwają w jedności w Biskupem Rzymu. Papież Franciszek, podobnie jak i jego bezpośredni poprzednicy, traktuje chiński lud i zwraca się do niego ze szczególną uwagą i troską. Potrzeba jedności, potrzeba zaufania i nowego dynamizmu; potrzeba dobrych pasterzy, uznanych przez Następcę Piotra i prawowite władze polityczne swego kraju” – tłumaczy kard. Pietro Parolin. „Umowa sytuuje się w tej właśnie perspektywie: jest narzędziem, które, jak mamy nadzieję, pomoże w tym procesie, dzięki współpracy wszystkich” – podkreśla watykański sekretarz stanu.
Decyzja o zawarciu porozumienia pomiędzy Stolicą Apostolską a Chinami była wielokrotnie krytykowana przez kard. Józefa Zen, emerytowanego biskupa Hong Kongu. Hierarcha powiedział w ostatnich dniach, że ewentualne podpisanie umowy będzie „niesamowitą zdradą”.
Kardynał Józef Zen konsekwentnie ostro przeciwstawiał się podpisywaniu umowy z chińskimi władzami i Katolickim Stowarzyszeniem Patriotycznym. „Dają trzodę w usta wilków. To niesamowita zdrada” – powiedział emerytowany biskup Hongkongu w wywiadzie dla Reuters. „Podpisanie umowy z ateistycznym reżimem Pekinu podważa wiarygodność Papieża” – dodaje hierarcha.
„Konsekwencje będą tragiczne i długotrwałe, nie tylko dla Kościoła w Chinach, ale dla całego Kościoła, ponieważ szkodzi to wiarygodności” – mówi w mocnych słowach kard. Zen. Jego zdaniem kard. Parolin powinien zrezygnować ze swojej funkcji, ponieważ podpisanie umowy w takim kształcie to „całkowite poddanie się”.
Emerytowany hierarcha z Hong Kongu podkreśla, że podpisanie umowy pomiędzy Stolicą Apostolską a Chinami zbiega się w czasie z bezwzględnym działaniem prezydenta Xi Jinpinga, który „rozprawia się z wolnością religijną”. Pekin wydał 1 lutego zarządzenie zakazujące „niedozwolonej działalności religijnej” i zakaz uczęszczania do kościołów dzieciom oraz członkom partii komunistycznej. Oprócz tego wszystkie świątynie muszą być zarejestrowane, a księża nie posiadający akceptacji władz nie mogą sprawować posługi duszpasterskiej.
Już wcześniej media spekulowały, że porozumienie pomiędzy Watykanem a Chińską Republiką Ludową będzie przewidywało, iż kandydatury przyszłych biskupów w Chinach będzie zatwierdzał rząd w Pekinie, po czym prześle ich nazwiska papieżowi, który wyda dokument o ich mianowaniu. Mowa też o tym, że Stolica Apostolska ma wydać dokument oficjalny, w którym ma zatwierdzić siedmiu biskupów chińskich, uznawanych przez nią dotychczas za nielegalnych, łącznie z tymi, którzy wcześniej zostali ekskomunikowani, przyjmując sakrę bez zgody Ojca Świętego.
Źródło: KAI, LifeSIteNews.com
WMa
Zobacz także:
Polonia Christiana 9. Komunizm – 20 lat później
Polonia Christiana 6. Azja męczenników