25 września 2024

Kard. Parolin wyraził zastrzeżenia Stolicy Apostolskiej do Paktu dla Przyszłości. Chodzi o aborcję i gender

(fot. prtscr/youtube/ Santuário de Fátima )

Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kardynał Pietro Parolin w poniedziałkowym przemówieniu w siedzibie ONZ w Nowym Jorku wyraził zastrzeżenia do przyjętego przez przywódców państw w niedzielę Paktu dla Przyszłości. Szef watykańskiej dyplomacji sprzeciwił się promocji aborcji i ideologii gender przez nowe porozumienie wzmacniające system globalnego zarządu.

Kardynał odnosząc się do Szczytu Przyszłości zwołanego przez Sekretarza generalnego ONZ Antonio Guteresa zwrócił uwagę na „widoczny kryzys multilateralizmu”, wynikający z erozji zaufania między państwami, na co wskazuje rosnąca liczba konfliktów i ich intensywność na świecie.

Jednocześnie przedstawiciel państwa watykańskiego wyraził nadzieję na zbudowanie lepszej przyszłości „na fundamencie zasad obejmujących przyrodzoną, daną przez Boga godność każdej osobie, wspieranie integralnego rozwoju człowieka, równość i suwerenną godność wszystkich narodów oraz budowanie zaufania między nimi”.

Wesprzyj nas już teraz!

Zdaniem kard. Parolina, ponownego przemyślenia wymagają działania w wielu obszarach. – Po pierwsze, nadrzędnym celem wszystkich przyszłych działań musi pozostać wyeliminowanie ubóstwa, pamiętając, że rozwój jest synonimem pokoju. Pokojowa i dostatnia przyszłość wymaga zatem woli politycznej wykorzystania wszelkich możliwych środków w celu osiągnięcia zrównoważonego rozwoju. Obejmuje to reformę międzynarodowych instytucji finansowych, restrukturyzację zadłużenia i wdrożenie strategii umorzenia długów – wskazał.

Drugi obszar działań dotyczy „powszechnego rozbrojenia, a w szczególności całkowitej eliminacji broni nuklearnej”. – Aby chronić godność ludzką i zapewnić przyszłość, w której wszyscy ludzie będą mogli cieszyć się integralnym rozwojem, zarówno jako jednostki, jak i jako wspólnoty, należy odłożyć na bok wąskie względy geopolityczne i stawić opór silnemu lobby gospodarczemu – dodał hierarcha.

Po trzecie należy uregulować zasady wykorzystywania tak zwanej sztucznej inteligencji. – Stolica Apostolska opowiada się za etycznymi ramami regulacyjnymi sztucznej inteligencji, które obejmą cykl życia sztucznej inteligencji i będą dotyczyć między innymi ochrony danych, odpowiedzialności, stronniczości i wpływu sztucznej inteligencji na zatrudnienie – wskazał kardynał.

Przede wszystkim jednak – jak zaznaczył szef watykańskiej dyplomacji – „myślenie o przyszłości powinno uwzględniać potrzeby i interesy przyszłych pokoleń”. Chodzi o zagwarantowanie wszystkim godnej przyszłości poprzez zapewnienie niezbędnych warunków, „w tym opiekuńczego środowiska rodzinnego” ułatwiających rozwój.

Szef watykańskiej dyplomacji wyraził zastrzeżenia Stolicy Apostolskiej do przyjętego Paktu dla Przyszłości i jego załączników.

Pierwsze zastrzeżenie dotyczyło użytych sformułowań: „zdrowie seksualne i reprodukcyjne” oraz „prawa reprodukcyjne”. – Stolica Apostolska uważa, że ​​terminy te odnoszą się do holistycznej koncepcji zdrowia, która obejmuje, każdy na swój sposób, osobę wraz z całym jej życiem osobowość, umysł i ciało, i które sprzyjają osiągnięciu osobistej dojrzałości w seksualności oraz we wzajemnej miłości i podejmowaniu decyzji, które charakteryzują relację małżeńską między mężczyzną i kobietą, zgodnie z normami moralnymi. Stolica Apostolska nie uważa aborcji ani dostępu do aborcji lub ofiar aborcji za wymiar tych terminów – zaznaczył.

Drugie zastrzeżenie dotyczyło terminu „gender”. – Odnosząc się do „gender”, Stolica Apostolska rozumie, że termin ten opiera się na biologicznej tożsamości seksualnej, czyli męskiej lub żeńskiej – zaznaczył hierarcha.

I dodał, że „jeżeli godność jest podstawą, a integralny rozwój człowieka celem naszej przyszłości, niezbędnym środkiem jest dialog”. Zaapelował do przywódców państw o podjęcie „prawdziwego dialogu” w tym krytycznym momencie, w jakim znajduje się świat.

Stolica Apostolska ma status „stałego obserwatora” przy ONZ, bez prawa głosu.

Źródło: hollyseemission.org

AS

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram