Australijski purpurat przekonuje, że Franciszek ukróci zapędy niemieckich hierarchów pragnących przepisania doktryny Kościoła w kwestiach dotyczących m.in. ludzkiej seksualności. Co więcej, nie dopuści do oderwania Kościoła nad Odrą od Mistycznego Ciała Chrystusa.
– Niewątpliwie Ojciec Święty zabierze w tej sprawie głos; będzie musiał, aby wyjaśnić tradycję – powiedział kardynał George Pell w rozmowie z Gavinem Ashendenem, redaktorem Catholic Herald.
Słowa australijskiego hierarchy stanowiły komentarz w dyskusji na temat celów Drogi Synodalnej, programu reform Kościoła w Niemczech, zawierającego wprost postulaty przepisania Katechizmu w takich kwestiach jak np. błogosławieństwa związków homoseksualnych czy kapłaństwo kobiet.
Wesprzyj nas już teraz!
– Mam wielkie zaufanie do następcy Piotra – zapewnił. – W przeciwieństwie do kościołów prawosławnych i anglikańskich, Kościół katolicki ma instrument, w który wierzymy, że został wyświęcony przez Boga; instytucje prymatu Piotra, człowieka – skały – dodał.
Kard. Pell w ramach podcastu „Merely Catholic” przypomniał szczególną rolę papiestwa jaką jest utrzymanie czystości Tradycji apostolskiej i zbudowanej wokół niej jedności Kościoła. – Jestem przekonany, że Ojciec Święty w końcu przemówi – powiedział. Zwłaszcza, że chodzi o kwestie „klarowne, pozbawione możliwości dowolnej interpretacji”.
W opinii hierarchy, spór rozgrywa się pomiędzy zaufaniem Chrystusowi a wiarą w „zdobycze” nauk społecznych i medycznych. – Przede wszystkim uciekamy się do Chrystusa, objawienia, naszej tradycji judeochrześcijańskiej, a nie socjologii czy medycyny. Jaką wagę przywiązujemy do nauki Jezusa i Apostołów? To podstawowe wyzwanie, z którym trzeba się zmierzyć – zaznaczył.
– Czy wierzymy, że powinniśmy być wykonawcami nauki Apostołów, czy może czujemy się jak jej właściciele? (…) czy Objawienie, nauki Jezusa i Apostołów mają dla nas szczególny autorytet? – pytał.
Były metropolita Melbourne i Sydney z uznaniem wypowiedział się na temat podpisanego przez ponad 80. hierarchów „Braterskiego listu otwartego do naszych braci biskupów w Niemczech”. Wśród sygnatariuszy upomnienia znajduje się kilku kardynałów: Raymond L. Burke z USA, Wilfred Napier z RPA oraz George Pell z Australii.
Źródło: catholicherald.co.uk
PR