22 grudnia 2021

Kard. Peter Turkson złożył rezygnację ze stanowiska prefekta Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka

(kard. Peter Turkson fot. Katolinen [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)])

Ghański duchowny złożył – jak wskazał, całkowicie zwyczajową – rezygnację z zajmowanego stanowiska prefekta. Kard. Turkson podkreślił, że minął już czas jego kadencji. Dziennikarze sugerują jednak, że waga tego wydarzenia jest o wiele większa.

Kard. Peter Turkson (ur. 1948) kieruje Dykasterią ds. Integralnego Rozwoju Człowieka od roku 2017; to urząd który przejął kompetencje istniejących poprzednio papieskich rad: Cor Unum, Iustitia et Pax, Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących oraz Duszpasterstwa Służby Zdrowia. W tym kontekście hierarcha zajmował się kwestiami należącymi do ścisłych priorytetów obecnego pontyfikatu, zwłaszcza w przypadku migrantów. Duchowny kierował także komisją ds. kryzysu wywołanego przez COVID-19.

W tym roku w samej dykasterii odbyły się dwie kontrole: pierwszą, gospodarczą, kierowało biuro watykańskiego Audytora Generalnego. Drugą kierował kard. Blase Cupich, uznawany za zaufanego współpracownika papieża Franciszka. Równocześnie, watykaniści sugerują, że istnieje poważny konflikt pomiędzy kard. Turksonem a podsekretarzem jego dykasterii, kard. Michaelem Czernym SJ. Z kolei 26 sierpnia zakończył się mandat ks. Augusto Zampiniego, który sam poprosił o zgodę na powrót do Argentyny. Ks. Zampini należał do ośmioosobowego grona ekspertów, którzy przygotowali dokument roboczy synodu amazońskiego.

Wesprzyj nas już teraz!

Reuters, powołując się na swoje źródła w Watykanie, sugeruje za decyzją kardynała kryje się inny motyw: zmęczenie konfliktami w Kurii Rzymskiej. W każdym razie, media interpretują tę sytuację także jako kolejne pęknięcie projektu reform kurialnych.

Kard. Turkson to obecnie jedyny afrykański kardynał kierujący rzymską dykasterią. Był w przeszłości arcybiskupem Cape Coast, kanclerzem Katolickiego Uniwersytetu Ghany; skarbnikiem Konferencji Biskupów Afryki i Madagaskaru oraz przewodniczącym Papieskiej Rady Iustitia et Pax. Był także mediatorem reprezentującym Stolicę Apostolską w konfliktach w Południowym Sudanie i na Wybrzeżu Kości Słoniowej. Media uznawały go za papabile.

Źródło: blog.messainlatino.it, thecatholictelegraph.com, huffingtonpost.it

mat

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(1)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 141 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram