Wspieranie nauki łaciny w katolickich seminariach nie jest niczym staroświeckim, daje bowiem możliwość zapoznania się z podstawowymi dokumentami Kościoła w oryginale. Łacina w programie nauczania szkolnego pomogłaby młodemu pokoleniu – tłumaczy kard. Gianfranco Ravasi.
– Przede wszystkim powinniśmy zachęcić tzw. tradycjonalistów do nauczenia się łaciny – stwierdził przewodniczący Papieskiej Rady Kultury. – Często występują oni z postulatem odprawiania Mszy po łacinie, ale sami prawdopodobnie słabo znają ten język. Miałem w tym względzie znamienne doświadczenia z niektórymi osobami, które ostentacyjnie uczestniczyły w nabożeństwach po łacinie, a nie znały konkretnych aspektów języka.
Wesprzyj nas już teraz!
Według duchownego kultura zachodniej Europy powstała właśnie na bazie łaciny, dotyczy to także prawa i nauki. To właśnie powrót do tego języka pozwoliłby na zrozumienie europejskiej kultury, ucząc przy tym racjonalnego i ścisłego myślenia.
Kard. Gianfranco Ravasi (ur. 1942 r.) – biblista, studiował na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim a także w Instytucie Biblijnym, znawca języka hebrajskiego. Od 2007 r. przewodniczący Papieskiej Rady Kultury oraz komisji ds. Dziedzictwa Kulturowego Kościoła.
źródło: Radio Watykańskie
mat