Eucharystia głęboko przemienia całe nasze życie. Kiedy Jezus Chrystus daje nam swoje Ciało i Krew, zmienia się cała nasza codzienność. Mówił o tym kard. Raymond Burke.
Kardynał Raymond Leo Burke opublikował w Stanach Zjednoczonych książkę pt. „Poszanowanie Ciała i Krwi Pańskiej: kiedy należy odmawiać Komunii świętej”. Praca omawia cześć należną Eucharystii i zasady, które pozwalają na jej godne przyjęcie. Kardynał zwraca uwagę na sytuację, w której należy odmówić dostępu do Najświętszego Sakramentu, co ma prymarne znaczenie w związku z polityką – wielu nominalnie katolickich polityków promuje sprawy lub podpisuje prawa całkowicie niezgodne z wiarą.
Przez „National Catholic Register” kardynał Burke był pytany o podstawy kanoniczne dotyczące kwestii udzielania i przyjmowania Komunii świętej.
Wesprzyj nas już teraz!
– Kanon 915 odnosi się do udzielania Komunii świętej; szafarz nie powinien udzielać Komunii komuś, kto publicznie i uporczywie ciężko grzeszy. Kanon 916 jest z kolei skierowany do przyjmującego Komunię, który powinien być odpowiednio usposobiony. To oznacza, że jest w stanie łaski, przestrzega postu eucharystycznego, jest przygotowany i ma wiarę w Ciało i Krew naszego Pana Jezusa Chrystusa. Są to bardzo ważne kanony – wskazał purpurat.
Jak zwrócił uwagę, kanony te odwołują się do nauczania św. Pawła na temat świętości Eucharystii i jej przyjmowania.
– Komunia święta jest darem, a nie prawem. Nasz Pan ofiarowuje nam siebie. Jak moglibyśmy przyjmować dar z Jego własnego życia, jednocześnie robiąc rzeczy, która głęboko Go obrażają? – zapytał retorycznie kardynał.
– Kiedy przyjmujemy Pana w Komunii świętej, otrzymujemy łaskę prowadzenia dobrego i świętego życia. Jeśli już w to nie wierzymy – ludzie idą za relatywizmem, myślą cokolwiek albo też po prostu to, co jest popularne (tzw. politycznie poprawne poglądy) – efektem są straszne sytuacje grzechu, przemocy, śmierci. Jestem przekonany, że przywrócenie wiary w Świętą Eucharystię i czci dla niej odmieni każdy aspekt naszego życia – podkreślił.
– Jeśli mieszka w nas Chrystus, jeśli dał nam swoje własne Ciało i Krew, Duszę i Boskość, żeby karmić nas własnym życiem, jak wielką czyni to różnicę w naszym codziennym życiu… – wskazał.
Jak dodał, nabożeństwem, które silnie zakorzenia w nas cześć dla Eucharystii, jest nabożeństwo do Najświętszego Serca Pana Jezusa. Jego kultywowanie może głęboko przemieniać nasze życie, zaznaczył kardynał.
Źródło: ncregister.com
Pach