Struktura Kościoła nie ponosi odpowiedzialności za przypadki wykorzystywania seksualnego nieletnich. 97 procent księży nie można obarczać winą za grzechy i perwersje wąskiej grupy, mówi kardynał Robert Sarah.
Kard. Robert Sarah, były prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, o relacji między strukturą Kościoła a problemem wykorzystywania seksualnego nieletnich mówił w rozmowie z francuskim dziennikiem Le Figaro. Purpurat uznał, że swoistym systemem była utrzymująca się niewrażliwość na ciężkość grzechu. Miłosierdzie mylono przez długi czas z uległością wobec grzechów. Jeżeli można mówić o jakiejkolwiek odpowiedzialności instytucjonalnej Kościoła, to jedynie w tym sensie, że ludzie Kościoła zaniedbali nazywanie zła po imieniu.
To nie ma jednak nic wspólnego z naturą kapłaństwa ani z nauką Kościoła na temat kapłaństwa. – Wiem, że niektórzy próbują wymyślić nową postać kapłana czy nawet nowy Kościół – powiedział kardynał. Jak wskazał, jest to jednak daremne. – To, że nieliczni księża sprzeniewierzyli się swojej ojcowskiej roli oraz swojemu autorytetowi, by wykorzystać je jako narzędzie dla swoich perwersji, nie oznacza, że należy teraz zakłamywać fakt, iż kapłan jest ojcem oraz z racji swoich sakramentalnych święceń ma misję kierownictwa – podkreślił.
Wesprzyj nas już teraz!
Jak wskazał kardynał, grzech nie jest ani słabością psychologiczną, ani wyrazem struktury Kościoła. Nie można dlatego przerzucać odpowiedzialności z księży na cały Kościół.
Co więcej według gwinejskiego purpurata wykorzystywanie problemu nadużyć seksualnych do zmian w Kościele jest w istocie instrumentalizacją cierpienia ofiar przestępstw.
Kard. Sarah odwołał się do przykładu opublikowanego niedawno badania we Francji. Nad Sekwaną od roku 1950 nadużyć seksualnych miało dopuścić się 3300 duchownych. To oznacza 3 procent całości. Według kardynała trzeba odwrócić statystykę i pokazać, że 97 procent kapłanów nigdy nie popełniło żadnych tego rodzaju czynów.
Dlatego wykorzystywanie tego problemu do podważania samego kapłaństwa jest niewłaściwe.
Purpurat udzielił wywiadu przy okazji publikacji swojej najnowszej książki, Pour l’éternité (pol. Dla wieczności). Praca mówi o pięknie i naturze kapłaństwa oraz o nauce katolickiej na ten temat.
Źródło: Katholisch.de
Pach