Chaldejski arcybiskup Bagdadu kard. Louis Sako zapewnił, że cały Kościół w Irak – wraz z wiernymi – włączy się w modlitwę poświęcenia Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi. „Z tej okazji zaplanowaliśmy nabożeństwo w sanktuarium Matki Bożej Królowej Różańca w Bagdadzie” – powiedział.
Purpurat zapewnił, że Irakijczycy są przeciwko wojnie, a zwykli ludzie w tym bliskowschodnim kraju „postrzegają pokój” na Ukrainie tak samo jak u siebie. Kard. Sako oznajmił, że w miejscowej telewizji mnożą się wezwania do odprężenia na froncie, gdyż Irakijczycy sami doświadczyli konfliktów i skutków przemocy.
Kardynał wyraził obawę z powodu nowej wojny u wrót Europy w następstwie moskiewskiej inwazji na Kijów. Jednocześnie zwrócił uwagę, że rząd iracki nie zajął „jasnego stanowiska” w sprawie tego konfliktu, który wpisuje się „w skomplikowaną sytuację na szczeblu regionalnym i światowym”.
Wesprzyj nas już teraz!
Władze w Bagdadzie, które łączą mocne więzi gospodarcze i wojskowe zarówno z Waszyngtonem, jak i z Moskwą, „nie mogą dokonać czystego wyboru” – ubolewał rozmówca włoskiej agencji informacyjnej. Dodał jednak, że ludzie „pamiętają ten sam scenariusz, jaki przeżywali 20 lat temu” w związku z inwazją Stanów Zjednoczonych i upadkiem reżymu Saddama Husajna, jak również z 1991, w związku z wojną w Kuwejcie.
Zwierzchnik Kościoła chaldejskiego poinformował, że wysłał list „do arcybiskupa kijowskiego, wyrażający naszą solidarność i bliskość”. Zapewnił, że tu, w Iraku trwa modlitwa o pokój.
Tymczasem kraj zaczyna odczuwać pierwsze gospodarcze skutki kryzysu ukraińskiego. W ostatnich dniach na południu Iraku doszło do protestów w związku ze wzrostem cen artykułów spożywczych, które wiążą się z tym konfliktem. W ciągu tygodnia ceny oleju i mąki gwałtownie podskoczyły, wywołując przejawy niezadowolenia.
Źródło: KAI
WMa
Czy Akt poświęcenia Rosji Niepokalanej sprowadzi pokój? Wiele zależy również od nas