Greta Thunberg została uznana przez ważnego watykańskiego kardynała za „wielkiego świadka” Kościoła nauczającego o trosce o człowieka i stworzenie – podaje portal Crux Now.
Przemawiając do dziennikarzy 12 grudnia (w trakcie publikacji przesłania papieża Franciszka z okazji Światowego Dnia Pokoju 2020) prefekt Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka kardynał Peter Turkson nazwał Gretę Thunberg „wielkim świadkiem tego, czego Kościół uczy o trosce o środowisko i człowieka”.
Wesprzyj nas już teraz!
– Jaki jest jej cel? Opuszczanie szkoły dla przyszłości, przyszłości, której nie można zagwarantować, ponieważ nie dba się o środowisko naturalne – mówił kard. Turkson, dodając, że w wielu przypadkach brak jest spójności między międzynarodową polityką dotyczącą środowiska a tym, co mówi się dzieciom.
Hierarcha zapytany czy Szwedka stanowi wzór „nawrócenia ekologicznego”, do którego nawołuje papież, odparł, że określenie „wzór” nie jest właściwe. Jednak jej aktywizm „zwrócił uwagę na to, o czym naucza Kościół, to jest na biednych i społeczeństwo, co zbiega się również z troską o środowisko, wspólny dom”.
– Jest to spójne z nauczaniem Kościoła – stwierdził dodając, że troska o środowisko stanowi także kwestię wiary. – Nie można znaleźć kogoś, kto naprawdę uwielbia Pana i nie przenosi troski o środowisko naturalne na innych – mówił kardynał.
Już wcześniej Franciszek chwalił wysiłki nastolatki. Ostatnio uczynił to w uwagach skierowanych do 48 jezuitów obecnych na rozmowie w Tajlandii, podczas której papież nawiązywał do strajków uczniów rozpoczętych przez Thunberg. – Dzisiaj młodzi ludzie są w stanie zrozumieć swoim sercem, że przetrwanie planety jest sprawą podstawową. Rozumieją Laudato Si’ „sercem” – mówił.
Podczas październikowego Synodu amazońskiego Biuletyn Watykański w pewnym momencie podał, że niektórzy uczestnicy wskazali Thunberg jako przykład „społecznego zaangażowania młodzieży, zdolnego popchnąć Kościół do bycia proroczym w tej dziedzinie”. Thunberg spotyka się jednak z krytyką. Tego samego dnia, gdy została pochwalona na Synodzie, na jednym z mostów w Rzymie powieszono manekina z jej podobizną z napisem w języku angielskim: „Greta jest twoim bogiem”.
Na konferencji prasowej 12 grudnia – poza kard. Turksonem – przemawiał także ks. Bruno Marie Duffé, sekretarz dykasterii kierowanej przez Turksona. Ks. Bruno Marie Duffé mówił, że „Nawrócenie ekologiczne jest drogą do myślenia i życia w harmonii z naturą, ze światem, ze społecznością, z Bogiem i innymi ludźmi, a ta harmonia jest dziełem refleksji, serca, zadaniem, które musimy realizować w dialogu”.
Źródło: cruxnow.com
AS