23 października 2019

Kard. Turkson: temat święcenia żonatych mężczyzn w Kościele powszechnym wróci po synodzie

(kard. Peter Turkson fot. Katolinen [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)])

Prefekt Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka powiedział, że temat święcenia żonatych mężczyzn nie tylko w rejonie Amazonii, ale w całym Kościele powszechnym najprawdopodobniej będzie kontynuowany po zakończeniu obrad synodu.

 

„To zagadnienie prawdopodobnie stanie się przedmiotem dalszej, bardziej szczegółowej debaty z perspektywą zajęcia przez Kościół jednoznacznego stanowiska, nie tylko w ujęciu rejonu Amazonii, ale całego Kościoła powszechnego” – powiedział kard. Peter Turkson amerykańskiej stacji EWTN.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Ghański hierarcha zaznaczył przy tym podobieństwa pomiędzy wyzwaniami w południowoamerykańskiej części świata, a resztą Kościoła np. w Kongo. Tam też występują problemy z komunikacją, diecezje położone są na wielkich obszarach, odczuwalny jest niedostatek kapłanów w regionie.

 

„Ci ludzie pragną kogoś kto (…) pochowa zmarłego, wysłucha spowiedzi, celebruje Eucharystię, a to oczywiście wymaga wyświęcenia na odpowiednie stanowisko” – przekonuje afrykański kardynał. Identyczne zdanie w tej kwestii posiada kard. Fridolin Ambongo Besungu, Arcybiskup Kinszasy (Kongo).

 

W 2017 r. na wzór zatwierdzonej przez Konferencję Episkopatu Ameryki Łacińskiej organizacji REPAM, powstała kongijska REBAC, która odgrywa rolę adwersarza potrzeb rdzennej ludności. REPAM to ciało zaangażowane w przygotowanie, a nawet współprzewodniczenie części obrad podczas obecnego synodu. Przewodniczący organizacji, brazylijski kardynał Claudio Hummes został przez Franciszka wyznaczony na osobę odpowiedzialną za końcowy kształt dokumentu podsumowującego synod.

 

W 2017 przedstawiciele REBAC i REPAM, a wśród nich hierarchowie Kościoła wzięli udział w niemal dwugodzinnym „nabożeństwie” do Matki Ziemi, której przewodniczyła rdzenna szamanka. W centralnym punkcie obrzędów znajdowało się drzewo i zgromadzone wokół niego przedmioty, m.in. kalendarz Majów.

 

Zdaniem kard. Besungu, Kościół w Kongo potrzebuje inkulturacji Ewangelii, tak by przestał kojarzyć się z obcą neokolonialną siłą. „Takim przykładem może być Eucharystia, która jest naszą własną (…) u nas Msza Święta wygląda jak prawdziwa uczta” – przekonywał.

 

Źródło: catholicherald.co.uk
PR

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 191 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram