13 października 2015

Kard. Velasio De Paolis: duszpasterstwo nie może sprzeciwiać się nauce Kościoła

(Kardynał Velasio De Paolis. Fot. Fabio Frustaci / EIDON/MAXPPP/FORUM)

Przyjmowanie sakramentów bez nawrócenia oznacza, że takie sakramenty są sprowadzone do zewnętrznych obrzędów, które nie mają znaczenia – powiedział kard. Velasio De Paolis podczas rzymskiej konferencji fundacji Lepanto i stowarzyszenia Famiglia Domani. Duszpasterstwo nie może pozostawać w sprzeczności z nauką Kościoła, podkreślił.

 

Mówi się, że powinniśmy przystosować się do zmian społecznych, powinniśmy pogodzić się z panującą kulturą, inaczej możemy stracić kolejne pokolenia. Ale jeśli chcemy zmienić, to co i jak? Bo „jeśli nie rozumiemy przyczyn choroby i chcemy zmienić lekarstwo, ryzykujemy, że doprowadzimy do zgonu pacjenta” – zauważył włoski purpurat.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Według kardynała De Paolisa społeczeństwo przeżywa kryzys, „bo w kryzysie są wartości moralne, wartości religijne” i „wszyscy ulegamy sekularyzacji”. Gdy jednak „nie znam prawdy, a zatem nie mam żadnego odniesienia moralnego, kto może mnie przekonać, bym nie dokonał aborcji albo sprzeciwił się eutanazji?”. – Czy wiecie, że praktykuje się aborcję z miłosierdzia? Eutanazję z dobroci? – pytał kard. De Paolis. Z goryczą dodał, że „słowa już nic nie znaczą”.

 

Przypomniał, że „Eucharystia nie jest rzeczą, lecz osobą” i napomnienie św. Pawła, by nie „spożywać” własnego potępienia. Aby móc przyjmować Eucharystię, trzeba mieć czyste sumienie. Aby zaś mieć czyste sumienie trzeba uzyskać przebaczenie. Z kolei aby uzyskać przebaczenie, trzeba być gotowym na jego przyjęcie – a to oznacza nawrócenie, chęć zerwania z grzechem. Bez nawrócenia nie można przyjąć łaski Bożego życia w nas. Człowiek może nie chcieć Bożej łaski, może wybierać pozostawanie w obecnym stanie – tłumaczył

 

Kardynał Velasio De Paolis tłumaczył, że „przyjmowanie sakramentów bez wewnętrznej odnowy” oznacza tak naprawdę, że sakramenty „są sprowadzane do zewnętrznych obrzędów, które nie mają znaczenia”. Stąd bierze się kościelny przepis niedopuszczający do sakramentów kogoś, kto ma świadomość, że żyje w grzechu śmiertelnym, – jak to ma miejsce w przypadku drugiego związku, zawartego mimo trwania związku małżeńskiego.

 

Odnosząc się do propozycji „drogi pokutnej”, która umożliwiłaby ponowne dopuszczenie takich osób do Komunii św., włoski kardynał uznał, że jest ona „pełna niejasności”. – Czym jest pokuta? Nie może być niczym kara nałożona na nieposłusznego ucznia. Nie, powinna być czymś znacznie więcej, powinna być zmianą życia – wskazał 80-letni hierarcha. – Nie możemy wyobrażać sobie duszpasterstwa, które stoi w sprzeczności z doktryną. Byłaby to nie tylko aberracja, ale także kpina i bulwersująca nielogiczność – stwierdził kard. De Paolis. Dodał, że „duszpasterstwo, które nie kieruje się doktryną, nie jest duszpasterstwem katolickim”.

 

KAI

mat

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 141 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram