W ostatnich dniach odbyło się w Rzymie spotkanie biskupów, teologów i ekspertów w sprawie Synodu Amazońskiego. Pojawiło się wokół niego bardzo dużo kontrowersji. Teraz głos zabrał jeden z uczestników spotkania, kard. Walter Kasper.
Katolicka Agencja Informacyjna z Niemiec (KNA) potwierdza, że w Rzymie rzeczywiście odbyło się sympozjum na temat Synodu Amazońskiego.
Wesprzyj nas już teraz!
Trwało trzy dni, a jego tłem jest opublikowany niedawno dokument przygotowawczy do Synodu Amazońskiego, tak zwane Instrumentum laboris. W sympozjum wziął udział między innymi sekretarz generalny Synodu, kard. Lorenzo Baldisseri. Obecni byli także czołowi architekci zgromadzenia: kard. Claudio Hummes, szef przygotowującej Synod REPAM (Panamazońska Rada Eklezjalna) oraz szef struktur brazylijskich REPAM, bp Erwin Kräutler.
Ponadto w sympozjum uczestniczył bp Franz-Josef Overbeck z niemieckiego Essen, jeden z głównych promotorów Synodu Amazońskiego jako momentu przełomu w historii Kościoła. Teraz głos zabrał czołowy niemiecki progresista, kard. Walter Kasper, jeden z najważniejszych teologów pontyfikatu Franciszka.
Także on obecny był na sympozjum – w roli teologicznego eksperta. W rozmowie z KNA zapewnił, że twierdzenia medialne o „tajemniczym charakterze” sympozjum mającego mieć ukrytą, progresywną agendę, są „oszczerstwem”. Według Kaspera idzie tylko o „przyszłość zagrożonego Kościoła lokalnego” oraz o „inkulturację”. Jak stwierdził, wiele podobnych synodów odbywało się także za pontyfikatu św. Jana Pawła II. Na sympozjum, jak mówił, rozmawiano o „duszpasterskiej sytuacji krytycznej” w Amazonii oraz o „dyspensie dla święceń żonatych mężczyzn jako pewnej możliwości”. Są to, twierdzi Kasper, tylko jedne z wielu innych tematów, jakie będą dyskutowane na październikowym Synodzie w Rzymie. Hierarcha zaprzeczył, jakoby Synod Amazoński miał być początkiem zmiany sakramentalnej struktury Kościoła czy rewolucyjnej przebudowy jego hierarchiczności.
Wokół spotkania nadal jest jednak wiele niejasności; zastanawia też bardzo jednostronnie progresywny dobór uczestników. Wcześniej nie było wiadome, że nad pracami Synodu Amazońskiego czuwa także sam Kasper, twórca „ducha” adhortacji apostolskiej Amoris laetitia, główny promotor dopuszczania do Komunii świętej niektórych rozwodników i protestantów.
Ponadto media informowały, że w spotkaniu brał udział także jeden z najzagorzalszych niemieckich progresistów, Thomas Schüller z Münster. Ten pytany przez KNA o swoją obecność na sympozjum odparł, że „nie był na tym fachowym spotkaniu jako teolog i ekspert od prawa kościelnego”. To enigmatyczne oświadczenie nie oznacza bynajmniej, że Schüller nie wystąpił na sympozjum w jakiejś zupełnie innej roli.
Źródła: Katholisch.de, pch24.pl
Pach