5 kwietnia 2019

Kard. Walter Kasper wzywa do rewolucji. Chodzi o udzielanie Komunii świętej protestantom

(©Fabio Frustaci / EIDON/MAXPPP/FORUM)

Niemiecki kardynał Walter Kasper, uchodzący za „nadwornego teologa” papieża Franciszka, wzywa do głębokiej zmiany podejścia do problemu udzielania Komunii świętej protestantom. To, co zrobili w ubiegłym roku Niemcy, to jego zdaniem wciąż za mało.

 

W czerwcu 2018 roku Rada Stała Konferencji Episkopatu Niemiec opublikowała za osobistą zgodą papieża Franciszka dokument, w którym zasugerowano poszczególnym diecezjom możliwość dopuszczania do Komunii świętej niektórych protestantów.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Chodzi o tych ewangelików, którzy żyją w małżeństwie z katolikiem, a którzy pałają „nieodpartym pragnieniem” wspólnego przyjmowania Komunii świętej.

 

Od czasu publikacji dokumentu już kilkanaście niemieckich diecezji ogłosiło, że przyjmuje te wytyczne u siebie i zaprasza do Eucharystii protestanckich małżonków katolików. Zapewnia się przy tym, że wszystko musi poprzedzić rozmowa z katolickim księdzem, ale zarazem wytyczne przewidują, że kapłan… będzie respektował każdą decyzję sumienia protestanta.

 

Jednym z głównych orędowników takich zmian był kard. Walter Kasper, wieloletni przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan. Hierarcha ten angażuje się od dziesięcioleci w dialog ekumeniczny, uważając, że we wciąż wprawdzie odległej, ale coraz bliższej perspektywie, możliwe jest pojednanie katolików i protestantów. Pełna interkomunia miałaby być końcem tej drogi, a obecne dopuszczenie niektórych protestantów do Komunii – ważnym krokiem naprzód.

 

Teraz kardynał Kasper ogłosił, że trzeba wykonać kolejny krok. Zażądał opracowania przez Kościół katolicki nauczycielskiego dokumentu, który teologicznie uzasadni dopuszczanie do Eucharystii par katolicko-protestanckich. Niemiecki dokument z 2018 roku podejmował wprawdzie argumenty teologiczne, ale zasadniczo nie posiada żadnego autorytetu nauczycielskiego; co więcej oficjalne dokumenty Kościoła, na czele z encyklikami Ut unum sint oraz Ecclesia de Eucharistia św. Jana Pawła II, wykluczają zastosowane w Niemczech rozwiązanie. Kasper uważa, że „czysto pragmatyczne rozwiązania” to dziś za mało; obecna praktyka, by nie odrzucać nikogo od Stołu Pańskiego może być rozwiązaniem jedynie „tymczasowym”.

 

Żądanie kard. Kaspera zostało przedstawione na łamach nowej książki „Kielich dla dwojga”. W tomie tym na temat Komunii świętej i interkomunii wypowiedziało się 14 autorów, zarówno katolickich, jak i protestanckich. Jest między nimi także ks. prof. Ansgar Wucherpfennig SJ, ksiądz, którego w 2018 roku Kongregacja Nauki Wiary próbowała (bezskutecznie) odsunąć od praktyki uniwersyteckiej w związku z zarzutami o szerzenie herezji w obszarze moralności seksualnej.

 

Kasper na łamach opublikowanej właśnie książki pisze, że mieszane pary katolicko-protestanckie dzieląc ze sobą całe życie są coraz bardziej niecierpliwe; nie można bowiem wskazać jego zdaniem niczego, co miałoby przeszkadzać im we wspólnym przyjmowaniu Eucharystii.

 

Kard. Walter Kasper uchodzi dziś za jednego z najważniejszych teologów w otoczeniu papieża Franciszka. Mówi się, że to de facto on napisał adhortację apostolską Amoris laetitia; rzeczywiście dokument ten podejmuje liczne jego inicjatywy, z Komunią dla rozwodników w nowych związkach na czele.

 

Pach

Źródła: Katholisch.de, pch24.pl

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 191 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram