Kardynał Angelo Becciu podczas homilii wygłoszonej w niedzielę w swojej rodzinnej Sardynii powiedział, że papież Franciszek obiecał, że przywróci mu prawa kardynalskie. Stolica Apostolska nie zajęła w tej kwestii stanowiska, ale włoska prasa wrze od spekulacji. W mediach społecznościowych głos zabrał też brat oskarżonego purpurata, Mario Becciu, przekonując, że decyzja Franciszka będzie oznaczać koniec trwającej od dwóch lat sprawy.
Portal The Pillar zastanawia się, czy Angelo Becciu po prostu się nie pomylił: Watykan poinformował wprawdzie, że kardynał Becciu weźmie udział w najbliższym konsystorzu, ale nie musi to bynajmniej oznaczać, że zostanie przywrócony do pełni praw kardynalskich.
W ubiegłym roku podczas Wielkiego Tygodnia papież Franciszek odprawił Mszę w domu kardynała Becciu. Już to wywołało spekulacje o jego rychłej rehabilitacji, do czego jednak wszelako nie doszło. Według The Pillar teraz może być tak samo – obecność Becciu na konsystorzu może być tylko wyrazem sympatii wobec dawnego bliskiego współpracownika.
Wesprzyj nas już teraz!
We wrześniu 2020 roku Becciu został pozbawiony praw kardynalskich (formalnie sam z nich zrezygnował). Musiał też odejść z urzędu prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Kilka godzin wcześniej papieżowi zaprezentowano dokumenty mające dowodzić przestępstw finansowych kardynała. Chodziło między innymi o domniemane wspieranie finansami Watykanu członków własnej rodziny czy zatrudnienie swoistego prywatnego szpiega, Cecilii Marogna, która miałaby zbierać kompromitujące materiały na ważnych członków Kurii Rzymskiej. Beccu miałby kierować pieniądze z Sekretariatu Stanu do Caritas na Sardynii; wątpliwości dotyczą też zakupu luksusowej nieruchomości w Londynie.
Udział kardynała Becciu w konsystorzu musi mieć bezpośrednią zgodę papieską. Nawet jeżeli Becciu, inaczej niż zapowiada, nie zostanie przywrócony do pełni praw, to dopuszczenie go na konsystorz będzie według The Pillar wiązać się z dużym wzmocnieniem jego stronnictwa w Kurii Rzymskiej, a także z pewną presją na wymiar sprawiedliwości, stanowiąc dowód papieskiej przychylności.
Źródło: pillarcatholic.com
Pach