Celem Tradtionis custodes jest sprawienie, by wszyscy wierni uczestniczyli wyłącznie w nowej liturgii. Liturgia przedsoborowa ma zostać porzucona na zawsze, bo takie jest znaczenie „reformy”. Pisze o tym liberalny amerykański kardynał, Blase Cupich z Chicago.
Kard. Blase Cupich, metropolita Chicago, to jeden z najbliższych Franciszkowi kardynałów ze Stanów Zjednoczonych. Od kilku lat odgrywa rosnącą rolę zarówno w krajowym episkopacie, jak i w Kurii Rzymskiej. W ostatnim czasie zaangażował się na przykład na rzecz Josepha Bidena, starając się powstrzymać tych biskupów, którzy zamierzali wskazać na niezgodę między przystępowaniem do Komunii świętej a popieraniem legalności aborcji.
Teraz kardynał zajął się kwestią implementacji Tradtionis custodes. Na łamach bloga liturgicznego „Pray tell” napisał, że tym, do czego dąży papież Franciszek, jest całkowite wyeliminowanie liturgii przedsoborowej.
Wesprzyj nas już teraz!
Myślę, że ważne jest, by na początku podkreślić, że uważna lektura motu proprio Ojca Świętego ujawnia jego intencję. Mówiąc krótko, to ponowne ustanowienie w całym Kościele rytu rzymskiego jako jedynej i identycznej modlitwy, która wyraża jego jedność […]. Innymi słowy, nie ma dwóch form rytu rzymskiego, bo słowo reforma coś oznacza, mianowicie to, że zostawiamy za sobą dawny sposób celebrowania sakramentów i przyjmujemy nową formę.
Następnie kard. Blase Cupich powtarza obiegową nieprawdę, jakoby za decyzjami św. Jana Pawła II i Benedykta XVI w sprawie usus antiquior kryło się przede wszystkim pragnienie wyjścia na przeciw Bractwu Kapłańskiemu św. Piusa X. O ile może mieć to cechy prawdopodobieństwa w odniesieniu do papieża Jana Pawła II, to na pewno nie do jego następcy, co sam wielokrotnie podkreślał, wskazując na konieczność zachowania przez Kościół własnej tradycji oraz uznania dla świętości tak czcigodnych obrzędów.
„Trzeba pamiętać, że Ojciec Święty pragnie, by pasterze doprowadzili wiernych do wyłącznego używania zreformowanych ksiąg liturgicznych” – stwierdził wreszcie. Jak dodał, może to się odbywać poprzez tłumaczenie przez pasterzy wiernym związanym ze starym rytem walorów nowej liturgii oraz znaczenia i nauki II Soboru Watykańskiego.
Źródła: Pch24.pl, praytellblog.com
Pach