8 kwietnia 2021

Kardynał Burke piętnuje publiczne grzechy negujących prawo moralne

(Fot. Reuters / Forum)

Kardynał Raymond Burke, były prefekt Trybunału Sygnatury Apostolskiej, wydał oświadczenie, w którym stwierdza, że ​​ludzie, którzy „publicznie i uparcie łamią prawo moralne”, znajdują się w stanie apostazji, są automatycznie ekskomunikowani i dlatego nie wolno im przyjmować Komunii Świętej – informuje portal Life Site News.

 

 

Kardynał Burke, doktor prawa kanonicznego, w przeszłości stał na czele wspomnianego trybunału, będącego najwyższym organem sądowniczym w Kościele. Swe najnowsze wystąpienie zatytułował: „Oświadczenie w sprawie przyjmowania Komunii Świętej przez trwających w publicznym grzechu ciężkim”.

 

Wyjaśnił, że dokument powstał w celu odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób katolicy, zwłaszcza politycy, mogą przyjmować Komunię świętą, a równocześnie otwarcie wspierać programy i przepisy godzące w nauczanie Kościoła. Kwestia ta dotyczy między innymi promocji tzw. aborcji na żądanie i innych praw naruszających godność życia ludzkiego, integralność ludzkiej seksualności, małżeństwa i rodziny oraz swobodne praktykowanie religii.

 

To „dotyka samych podstaw nauczania Kościoła na temat wiary i moralności” – zaznaczył kardynał. Przypomniał także o obowiązku kapłanów i biskupów do „pouczania i upominania wiernych” znajdujących się w takim stanie, aby zapobiec wykroczeniom przeciwko Bogu przez niegodne przyjmowanie Komunii, wiodące do „ich własnej wiecznej krzywdy, a także prowadzące innych do błędu, a nawet grzechu w tak poważnej sprawie”.

 

Chociaż „Oświadczenie…” nie wymienia go z imienia i nazwiska, to jest prawdopodobnie skierowane do proaborcyjnego zwolennika ideologii LGBT, prezydenta Joe Bidena. Ten, choć podaje się za katolika i przystępuje do Komunii świętej, to nazwał aborcję „niezbędną opieką medyczną”. Wspiera też agendę LGBT w Ameryce i na całym świecie – zwraca uwagę LSN.

 

Od momentu wejścia do Białego Domu Biden zaznaczył swoją kadencję szeregiem posunięć i nominacji, które radykalnie przyspieszają realizację aborcyjnej agendy i zmierzają do podważenia wielu sukcesów w obronie życia osiągniętych pod rządami byłego prezydenta Trumpa.

 

Kardynał Burke odrzucił też pogląd, że polityk może prywatnie sprzeciwiać się aborcji, a jednocześnie publicznie ją popierać lub jej bronić. Podkreślił, iż tego rodzaju „błędna moralna teoria” została dwukrotnie zakwestionowana przez papieża Jana Pawła II.

 

Wobec licznych argumentów odmowa Kościoła udzielenia Komunii świętej „politykom, którzy z uporem trwają w grzechu ciężkim”, zrodziła się z kościelnego obowiązku „strzeżenia świętości Eucharystii, zapobiegania świętokradztwu wiernych oraz przeciwdziałania zgorszeniu wśród wiernych i innych osób dobrej woli” – wskazał hierarcha.

 

„Nieprzestrzeganie dyscypliny skutkuje profanacją najświętszej rzeczywistości w Kościele – Ciała, Krwi, Duszy i Bóstwa Chrystusa – stanowi najcięższy grzech świętokradztwa i wywołuje najpoważniejsze zgorszenie brakiem świadectwa prawdy o Komunii Świętej i prawdy moralnej, na przykład nienaruszalnej godności życia ludzkiego, integralności małżeństwa i rodziny oraz wolności wielbienia Boga w duchu i prawdzie” – przypomniał kardynał Burke.

 

 

Źródło: Life Site News

RoM

 

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(9)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie