Kardynał Burke, były prefekt Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej, najwyższego sądu Stolicy Apostolskiej i były patron Suwerennego Zakonu Rycerzy Maltańskich został wysłany na wyspę Guam. Będzie szefem komisji badającej sprawę dotyczących domniemanych nadużyć seksualnych abp Apurona.
Abp Anthony Apuron został odwołany ze stanowiska w czerwcu 2016 r. po pojawieniu się zarzutów, jakoby wykorzystywał seksualnie dzieci. Guam to wyspa w zachodniej części Oceanu Spokojnego, położona pomiędzy Hawajami a Filipinami. Jest terytorium zamorskim Stanów Zjednoczonych. Zamieszkuje ją około 170 tys. ludności i słynie z działalności licznych gangów, które zajmują się praniem brudnych pieniędzy, handlem narkotykami, prostytucją i hazardem.
Wesprzyj nas już teraz!
Stolica Apostolska ogłosiła powołanie kardynała Burke jako sędziego nadzorującego „sądu pierwszej instancji”. Miejscowa gazeta „Guam Daily Post” donosi, że jeszcze w tym tygodniu rozpoczną się przesłuchania świadków.
Kard. Burke został wyznaczony przez kard Gerharda Ludwiga Müllera – prefekta Kongregacji Nauki Wiary – na przewodniczącego komisji jeszcze w październiku ub. roku. Abp Anthony Apuron oskarżany jest o nadużycia związane z molestowaniem ministrantów z lat. 70. – podało w środę biuro prasowe Watykanu. Hierarcha nigdy nie przyznał się do winy. Nigdy też nie postawiono mu zarzutów kryminalnych.
Kard. Burke podkreśla, że każdy akt wykorzystywania seksualnego przez duchownych jest „poważnym złem”. Obwinił jednak homoseksualnych duchownych za spowodowanie kryzysu w Kościele dotyczącego wykorzystywania seksualnego. Hierarcha zauważył, że „sfeminizowani kapłani”, którzy mają zaburzenia z „własną tożsamością seksualną” najczęściej molestują dzieci.
Źródło: ewtnnews.com., AS.