23 listopada 2016

Kardynał do niemieckich biskupów: przyjcie do zmiany, dopóki mamy Franciszka

(Kard. Lehmann fot. wikimedia/GNU licence)

Liberalnie nastawiony kard. Karl Lehmann nakłania swoich kolegów, niemieckich biskupów, do szybkiej zmiany dyscypliny Kościelnej, „dopóki Franciszek jest wciąż papieżem”.

 

W wywiadzie udzielonym niemieckiemu portalowi katholisch.de naciska na biskupów, by korzystali z „wolności, której udzielił papież”. – Franciszek chce, byśmy badali nowe ścieżki. Czasami nie trzeba czekać, aż duży tankowiec ruszy – dodał robiąc aluzję do rzekomej powolności Kurii we wprowadzaniu zmian, co jest atakiem często wypowiadanym przez niemieckich duchownych liberałów.

 

Uwaga ta miała na celu dyskusję o możliwości dopuszczenia do Komunii Świętej rozwiedzionych katolików, którzy zawarli ponownie cywilne związki małżeńskie.

 

Kardynał Lehmann był biskupem Moguncji przed przejściem niedawno na emeryturę. Pełnił także rolę przewodniczącego Konferencji Biskupów Niemieckich w latach 1987-2008. Swoimi ostatnimi uwagami dmie w tę samą tubę, w którą dmą ci, którzy chcą większej „niezależności” Kościoła niemieckiego od Rzymu.

 

Podczas gdy czterech kardynałów – pośród nich dwóch niemieckich – zachęca papieża do przedstawienia wyjaśnienia konkretnych formalnie sformułowanych „wątpliwości” dotyczących adhortacji Amoris laetitia i jej wdrażania, Lehmann prze w przeciwnym kierunku.

 

Niemiecki kardynał ma za sobą długą historię promowania bardzo liberalnego i bliskiego heterodoksji stanowiska w Kościele w Niemczech. Według doniesień był on zwolennikiem „grupy z Sankt Gallen”, która w roku 2005 stała za promowaniem kard. Bergoglio w wyborach na papieża, przeciwstawiając go kard. Josephowi Ratzingerowi.

 

Lehmann jest zdecydowanym przeciwnikiem Humanae vitae i jest jednym z sygnatariuszy „Königsteiner Erklärung”. Nieustannie wspierał kampanię dopuszczania do Eucharystii rozwiedzionych katolików w „ponownych związkach małżeńskich”– według własnych wyjaśnień. Wspiera także odmowę ze strony niemieckich biskupów akceptacji napomnienia, jakie św. Jan Paweł II skierował do nich w związku z „Beratungsscheine” – zaświadczeniami terapeutycznymi, które pozwalały kobietom w Niemczech poddać się legalnie aborcji.

 

W najnowszym wywiadzie dla katholisches.de Lehamnn wspiera także zniesienie celibatu dla duchowieństwa argumentując to rzekomym brakiem księży: „Co w rzeczywistości wstrzymuje nas przed wyświęcaniem stałych diakonów, będących w związku małżeńskim, którzy wyświadczają dużą przysługę Kościołowi, aby oni także mogli podjąć się posługi kapłańskiej?”.

 

Niemiecki kardynał wyraził wstrząs, jaki wywołał w nim niedawny wybór Donalda Trumpa na prezydenta Stanów Zjednoczonych i zauważył, że politycy i media w Stanach nie doceniają, jak wielu ludzi „czuje przygnębienie i ma poczucie bycia społecznymi ofiarami losu”. Kardynał przyznał, że nie rozumie, jak tak wielu ludzi może „nabrać się na populistyczne slogany”.

 

Jan Bentz

tłum. Jan J. Franczak

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie