12 kwietnia 2017

Kardynał Lorenzo Baldisseri wysłał list do biskupów Malty z podziękowaniami za ich wytyczne odnośnie interpretacji adhortacji apostolskiej Amoris Laetitia. Jako pierwszy poinformował o tym maltański portal „Newsbook” nie ujawniając jednak szczegółów dotyczących treści. Komentatorzy twierdzą, że list oznacza potwierdzenie przez Watykan „liberalnej” interpretacji adhortacji Amoris Laetitia.

 

Zdaniem amerykańskiego watykanisty Edwarda Pentinta list kardynała Baldisseriego (sekretarza generalnego synodu biskupów o rodzinie), został wysłany w imieniu papieża Franciszka. Potwierdzałoby to opinię, jakoby papież akceptował udzielanie Komunii Świętej niektórym rozwodnikom w ponownych związkach.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Autorami wytycznych byli biskup Malty Charles Scicluna i biskup Gozo Mario Grech. Maltańscy hierarchowie stwierdzili, że niektórzy rozwodnicy w powtórnych związkach mogą przystępować do Komunii Świętej. Zalecony im został okres „badania sumienia”, w celu upewnienia się czy znajdują się w „pokoju z Bogiem”.

 

Zgodnie z opublikowanymi w styczniu wytycznymi, jeśli „znajdująca w separacji lub rozwiedziona osoba żyjąca w nowym związku, zdecyduje się z odpowiednio poinformowanym i oświeconym sumieniem uznać i wierzyć, że znajduje się w pokoju z Bogiem, to nie może zostać wykluczona od uczestnictwa w sakramentach pokuty i Eucharystii”. Biskupi wzywają ponadto, by te osoby mogły zostać rodzicami chrzestnymi. Takiego zaszczytu nie mogą dostąpić jednak ludzie uważający ponowny związek za zgodny z chrześcijańskim ideałem.

 

List maltańskich biskupów wywołał liczne kontrowersje. Twierdzono, że kłóci się on z Kodeksem Prawa Kanonicznego i dotychczasową nauką i praktyką Kościoła. Do najostrzejszych głosów należał ten autorstwa organizacji konserwatywnych świeckich „Veri Cattolici”. „Zezwoliliście na ponowne torturowanie Najświętszego Ciała i Krwi naszego Pana i Mistrza, na jej nowe ukrzyżowanie i torturowanie w ustach i sercach brudnych, nieskorych do pokuty cudzołożników i rozpustników”, stwierdzili sygnatariusze opublikowanego 25 stycznia w „Times of Malta” protestu.

   

Pentin przypomina także o liście papieża do biskupów Buenos Aires z września 2016 roku. W argentyńskiej stolicy również zliberalizowano kryteria przystępowania do Komunii Świętej. Franciszek, według Radia Watykańskiego, podkreślił, że nie istnieją inne od argentyńskiej interpretacje Amoris Laetitia. Wyraził uznanie dla biskupów z powodu ich „pastoralnej troski”. Zwrócił także uwagę na konieczność szkolenia księży odnośnie pomocy wiernym w procesie rozeznawania sumień. 

 

W styczniu 2017 roku podobną, co hierarchowie maltańscy i argentyńscy decyzję podjął wikariusz generalny Rzymu, Agostino Vallini. Komunię dla rozwiedzionych w szczególnych przypadkach poparła także Rada Stała Episkopatu Niemiec.

 

Część komentatorów wyraża niepokój z powodu odmienności wytycznych duszpasterskich w zależności od kraju. Twierdzą, że trudno to pogodzić z powszechnością i jednością Kościoła. Tymczasem na odpowiedź Watykanu czekają dubia: pytania odnośnie interpretacji Amoris Laetitia autorstwa czterech kardynałów, w tym Raymonda Burkego. 

 

Źródła: ncregister.com /  ms.maltadiocese.org / radiovaticana.va / vericatholici.wordpress.com

mjend 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 46 280 zł cel: 500 000 zł
9%
wybierz kwotę:
Wspieram