30 grudnia 2024

Kardynał Franciszka mówi o rewolucji. Chodzi o święcenie kobiet i zarządzanie Kościołem

Dopuszczenie kobiet do święceń, rewolucyjna zmiana w zarządzaniu Kościołem, różnice religijne jako drugorzędny szczegół – taką optykę duszpasterską prezentuje nowy kardynał papieża Franciszka, Jean-Paul Vesco z Algierii.

Niemiecki portal Katholisch.de przeprowadził wywiad z nowym kardynałem Kościoła katolickiego, Jean-Paulem Vesco. 62-latek jest francuskim dominikaninem. Od 2022 roku jest metropolitą Algieru; otrzymał biret kardynalski na konsystorzu 7 grudnia tego roku.

Kardynał zasłynął niedawno wychwalaniem możliwości udzielania Komunii świętej rozwodnikom w powtórnych związkach. W rozmowie z Katholisch.de mówił o synodalności i nowej roli świeckich w Kościele, zwłaszcza kobiet.

Wesprzyj nas już teraz!

Światowy synod jest z samej swojej natury innowacyjny w metodzie i celach. Przekształcił relacje między ludźmi i zmniejszył przepaść pomiędzy ochrzczonymi, bez względu na ich funkcję i tytuł w Kościele. To bardzo ważne. Głównym punktem było i jest poszukiwanie konsensusu. Myślę, że zadaniem dla Kościoła na kolejne lata jest pokazanie całemu światu bardziej braterskiego, prostego i otwartego oblicza dobrej woli. «Po tym wszyscy poznają, żeście uczniami moimi, jeśli będziecie się wzajemnie miłowali» (J 13, 35). To rewolucja Ewangelii, której nasz świat potrzebuje bardziej niż kiedykolwiek – stwierdził.

Purpurat mówił też o roli kobiet w Kościele.

Nasz model kościelny jest od wieków nacechowany przez patriarchat. Księża to mężczyźni. Pełnią odpowiedzialne role w kierownictwie i liturgii – dwóch obszarach, w których kobiet nie ma prawie w ogóle. Dopuszczenie kobiet do ołtarza pokazałoby inną twarz Kościoła – stwierdził. – To pewne, że postęp odnośnie powierzania kobietom kierowniczych funkcji w Kościele staje się szybko czymś oczywistym i nieodwracalnym – dodał.

Purpurat podkreślił, że w Algierii kobiety pełnią już dziś wiodące role w Kościele. Przykładowo Kuria Diecezjalna składa się z sześciu kobiet i dwóch mężczyzn – tymi mężczyznami są on sam oraz jego wikariusz generalny.

Powrót do synodów i kurii diecezjalnych, które składają się wyłącznie z księży, jest nie do pomyślenia – wskazał.

Kardynał mówił też o relacjach z muzułmanami w Algierii, uznając, że różnice religijne nie są wcale aż tak istotne. W jego ocenie nie należy nikogo oceniać w pierwszej mierze przez pryzmat religii.

To by oznaczało, że różnice religijne mają znaczenie, którego mieć nie powinny. Różnice religijne mają tylko takie znaczenie, jakie im nadamy. Wszyscy fundamentaliści traktują je jako prymarną i nieusuwalną tożsamość. Jest to jednak błąd i polityzacja czegoś, co nie należy do sfery politycznej. Oczywiście, przynależność religijna jest istotną częścią naszej tożsamości jako jednostek i wspólnoty, pod warunkiem, że ta tożsamość jest otwarta na innego i to, co odmienne – powiedział.

Źródło: Katholisch.de

Pach

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 43 820 zł cel: 500 000 zł
9%
wybierz kwotę:
Wspieram