23 maja 2020

Kardynał Gerhard Müller: Niektóre siły chcą wykorzystać pandemię by tłumić Kościół

(Fot. MA/PCh24.pl)

W rozmowie z katolicką stacją telewizyjną EWTN kardynał Gerhard Ludwig Müller ostrzegł przed „globalnymi graczami, którzy występują przeciwko Kościołowi katolickiemu, ponieważ opowiada się on za życiem, za rodziną i za wolnością”.

 

 

Podczas opublikowanego w czwartek wywiadu przeprowadzonego przez Raymonda Arroyo niemiecki hierarcha zauważył, iż niektóre siły chcą instrumentalnie wykorzystać sytuację pandemii koronawirusa dla „tłumienia Kościoła katolickiego”.

 

Bezpieczeństwo życia to niejedyna wartość. Mamy także wartości duchowe. Nie możemy całkowicie odizolować całej populacji. W naszym życiu doświadczamy innych chorób i innych niebezpieczeństw. Nie możemy całkowicie zamykać się w naszych domach – zauważył były prefekt Kongregacji Nauki Wiary.

 

Nie możemy zawężać ludzkiej egzystencji, także w wymiarze  materialistycznym, tak jakbyśmy byli zdolni do zbudowania raju na Ziemi – zauważył kardynał Müller. Dodał, że państwo nie może zabraniać sprawowania kultu religijnego gdyż należy ono do sfery elementarnych ludzkich praw.

 

Dlaczego niebezpieczeństwo w kościele jest większe niż w supermarkecie? – spytał, nawiązując do stosowanych przez władze dysproporcji w nakładaniu ograniczeń wobec różnych sfer życia publicznego. Podkreślił także, iż nie można zabraniać kapłanom odwiedzania chorych i umierających, którzy mają prawo do opieki duszpasterskiej.

 

Jak przypomina Life Site News, niemiecki purpurat należy do grona sygnatariuszy „Apelu do Kościoła i świata”, zainicjowanego przez arcybiskupa Carla Marię Viganò i ogłoszonego z początkiem maja. Wystąpienie było szeroko komentowane, spotkało się między innymi z surowymi ocenami ze strony co najmniej kilku biskupów znad Renu.

 

W rozmowie z EWTN kardynał zastrzegł, że chociaż duchowni będący sygnatariuszami apelu nie mają podstaw by wypowiadać się na tematy ściśle medyczne a związane z COVID-19, oto jednak „muszą mówić przeciwko instrumentalizowaniu tego wirusa, tego wielkiego światowego kryzysu przez niektóre państwa dyktatorskie czy też przez inne grupy ideologiczne, które chcą skorzystać z okazji, aby stłumić Kościół i załamać jego życie sakramentalne”.

 

Jak podkreślił dawny prefekt Kongregacji Nauki Wiary, zadaniem pasterzy jest ukazywanie ludziom perspektywy nadziei i przypominanie, iż nawet w obliczu chorób, cierpienia i śmierci mamy przed sobą szerszą perspektywę niż tylko doczesność.

 

 

Źródło: EWTN / Life Site News

RoM

 

 

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie