Kardynał Kurt Koch – przewodniczący Papieskiej Rady ds. Jedności Chrześcijan – twierdzi, że ze względu na „chrześcijańsko-teologiczny” antyjudaizm wyznawcy Chrystusa niewystarczająco zwalczali nazistów. A przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech mówił o historycznej winie Kościoła.
We Frankfurcie odbyły się niemieckie uroczystości związane z 50. rocznicą przyjęcia deklaracji „Nostra aetate”. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele niemieckiego Kościoła i organizacji żydowskich. Przewodniczący Podkomisji ds. Stosunków z Judaizmem niemieckiego Episkopatu, bp Heinrich Mussinghoff, przestrzegł przed wzrostem antysemityzmu, wskazując, że walka z nienawiścią wobec żydów jest obowiązkiem wszystkich Niemców i chrześcijan.
Wesprzyj nas już teraz!
Z kolei przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech, Josef Schuster, wyraził wielkie uznanie dla deklaracji „Nostra aetate”. Ocenił ją jako „obietnicę” złożoną przez Kościół żydom. „Już nigdy nie wolno pójść wstecz” – podkreślił Schuster. Stwierdził, że Kościół katolicki poprzez soborową deklarację wyzwolił się „z antysemityzmu praktykowanego przez stulecia”. Przewodniczący Centralnej Rady Żydów dodał także, że w kwestii Holokaustu Kościół katolicki „bez wątpienia obciążył się winą”. Przyznał jednak, że nie brakował także odważnych chrześcijan ratujących żydów z narażeniem własnego życia. Schuster podkreślił, że żydzi o tym pamiętają.
Na spotkaniu odczytano też przemówienie nieobecnego osobiście kardynała Kurta Kocha – przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Jedności Chrześcijan. Szwajcarski purpurat także wskazał na… historyczną winę chrześcijan względem żydów. „My, chrześcijanie, musimy nieskończenie żałować, że dopiero bezprzykładna zbrodnia Szoah umożliwiła prawdziwą zmianę stanowiska” – napisał kardynał.
Kard. Koch dość oryginalnie przekonywał, że „opór chrześcijan wobec narodowo-socjalistycznego antysemityzmu był zbyt mały także dlatego, że szeroko rozpowszechnione antysemickie antypatie wobec Żydów były wspierane przez silny, obecny przez stulecia chrześcijańsko-teologiczny antyjudaizm”.
Źródło: katholisch.de
pach