Za kilka dni rozpocznie się papieska podróż na Cypr i do Grecji. Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan, kard. Kurt Koch mówił o ekumenicznym znaczeniu wizyty w tych w większości prawosławnych krajach.
Jak stwierdził hierarcha, wizyta będzie ważnym impulsem ekumenicznym, o wielkim znaczeniu dla dialogu i spotkania oraz apelem do wspólnoty międzynarodowej o otwartość serca i sumienia w obliczu tragedii uchodźców oraz migrantów. Kard. Koch został też zapytany o wyzwania dla dialogu między katolikami a prawosławnymi.
„Musimy rozróżnić dialog miłości i dialog prawdy. Pierwszy z nich oznacza pogłębienie przyjaznych stosunków między Kościołami, dialog prawdy jest pracą teologiczną mającą na celu przezwyciężenie wszystkich przeszkód, które są dziedzictwem przeszłości. Kościoły prawosławne postanowiły rozpocząć ten dialog teologiczny nie na poziomie dwustronnym, jedynie z innymi Kościołami prawosławnymi, ale na poziomie wielostronnym, także z katolikami. Dlatego powstała już mieszana komisja międzynarodowa, w której jest 14 różnych autokefalicznych Kościołów prawosławnych i my także prowadzimy z nimi dialog. Podróż Ojca Świętego będzie wielkim krokiem do pogłębienia dialogu miłości.“
Wesprzyj nas już teraz!
Odnosząc się do sytuacji Kościoła na Cyprze kard. Koch stwierdził, że stosunki między katolikami a tamtejszym Kościołem prawosławnym są dobre, a abp Chrysostomos II jest otwarty na ekumenizm. Koch zapowiedział, że Ojciec Święty chce również skupić się na sytuacji migrantów i uchodźców. Odprawi ekumeniczną modlitwę z migrantami na Cyprze, a w Grecji ponownie złoży wizytę na wyspie Lesbos, aby dać jasny znak, że pomoc migrantom i uchodźcom jest wielkim zadaniem, które wymaga także wspólnej ekumenicznej współpracy.
Wizyta Papieża Franciszka na Cyprze i w Grecji odbędzie się w dniach od 2 do 6 grudnia.
Źródło: Vaticannews.va
Pach