26 października 2016

Kardynał Marx wdzięczny za „niektóre osiągnięcia” reformacji

(Fot. fot. REUTERS/Ina Fassbender/FORUM)

Reformacja przyniosła także dobre owoce – uważa przewodniczący niemieckiego episkopatu, arcybiskup Monachium kard. Reinhard Marx. To między innymi przetłumaczenie Słowa Bożego na języki narodowe.


– Reformatorzy zrozumieli [wartość] przetłumaczenia Słowa Bożego na język ludzi, a także przydania Biblii wysokiego miejsca w życiu kościelnym – powiedział kardynał w rozmowie z ewangelickim magazynem „chrismon”. To wszystko doprowadziło do właściwej oceny wartości Pisma Świętego. Dodatkowo kardynał jest „reformatorom” wdzięczny także za „szeroki wkład w rozwój muzyki kościelnej”.

Wesprzyj nas już teraz!

Purpurat powiedział też, że droga ekumenizmu i droga do jedności Kościoła jest „nieodwracalna”. Kardynał wezwał przy tym katolików i protestantów do kontynuowania dialogu, „tak w kwestiach teologii, jak i w sprawach praktycznej współpracy”, na przykład w obszarze pomocy uchodźcom. 

Stwierdzenia te padły wkrótce po zakończeniu wspólnej pielgrzymki katolickich i ewangelickich biskupów do Ziemi Świętej. Kard. Reinhard Marx wyprawił się do Jerozolimy wespół z przewodniczącym ewangelickiego „Kościoła”, „biskupem” Heinrichem Bedfordem-Strohmem. W Jerozolimie odprawiali między innymi wspólne ekumeniczne nabożeństwa. Pielgrzymka była kontynuacją zapoczątkowanej w 2013 roku przez ówczesnego przewodniczącego episkopatu Niemiec, arcybiskupa Fryburga Roberta Zollitscha.

Już nieco wcześniej w tym roku niemieccy biskupi odbyli inną ekumeniczną pielgrzymkę. Pod hasłem „Z Lutrem do Papieża” biskup Magdeburga Gerhard Feige udał się wraz z przewodniczącym saksońskiego „Kościoła” ewangelickiego Joachimem Liebigem do Rzymu. Wspólne ekumeniczne nabożeństwo celebrowano w bazylice św. Pawła.

W przyszłym roku niemieccy ewangelicy będą świętować 500-lecie reformacji. Kościół katolicki w Niemczech będzie partycypował w tych obchodach, odcinając się jednak od ich uroczystego i dziękczynnego charakteru. Biskupi nie ukrywają, że reformacja głęboko podzieliła Kościół i należy uznać ją za wydarzenie smutne.

Pach

Źródło: Katholisch.de

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram