22 marca 2017

Kardynał Muller popiera „ostrożną” decentralizację Kościoła. O relatywizmie nie ma jednak mowy

(Kardynał Gerhard Ludwig Müller. fot. REUTERS/Max Rossi/FORUM)

Prefekt Kongregacji Nauki Wiary zaprezentował w Rzymie swoją nową książkę o papiestwie. Kardynał Gerhard Ludwig Müller opowiedział się za ostrożną decentralizacją Kościoła i przejmowaniem przez biskupów, synody i episkopaty większej odpowiedzialności – także w kwestiach nauczycielskich.

 

Według słów kard. Gerharda Müllera, „papież jest zasadą jedności Kościoła w przyjmowaniu objawienia wiary”. Jak mówił prefekt Kongregacji Nauki Wiary prezentując w Rzymie swoją nową książkę o papiestwie pt. „Papież – posłanie i misja”, przy tworzeniu tej publikacji przyświecał mu cel lepszego naświetlenia posługi Piotrowej, tak, by była rozumiana jako dar i pomoc dla całego chrześcijaństwa.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Zarazem kardynał zwrócił się przeciwko zbyt silnym skupianiu się Kościoła na papieżu. – Kościół nie odzwierciedla się tylko w Rzymie, ale wszędzie tam, gdzie ludzie zbierają się wokół ołtarza – powiedział prefekt. Winą za „papocentryzm” niemiecki kardynał obarczył między innymi media.

 

Kardynał chwalił też powzięte przez papieża Franciszka kroki na rzecz pogłębienia relacji ekumenicznych. – Kto dziś w tak zdecydowany sposób staje po stronie godności człowieka? Kto stara się tak bardzo o jedność chrześcijan w naszym Kościele? – pytał Müller, wskazując, że robili to ostatni papieże.

 

W swojej książce prefekt Kongregacji Nauki Wiary opowiada się za „ostrożną decentralizacją” Kościoła katolickiego. „W rozumieniu nowej ewangelizacji biskupi, synody i konferencje episkopatów muszą wziąć pod uwagę większą odpowiedzialność, włączając w to pewną kompetencję nauczycielską” – pisze w publikacji kardynał.

 

Jak przekonuje dalej, nie chodzi tu jednak o żadną rewolucję czy separatyzm, co byłoby dla Kościoła bardzo szkodliwe. Purpurat podkreśla, że żadnemu episkopatowi nie wolno wydawać osobnych, wiążących dokumentów dogmatycznych oraz relatywizować już zdefiniowanych dogmatów czy konstytutywnych struktur sakramentalnych.

 

Źródło: Kath.net

Pach

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 60 932 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram