23 lipca 2015

Prefekt Kongregacji Nauki Wiary, kardynał Gerhard Ludwig Muller skrytykował tendencje do zmiany nauczania Kościoła w kwestiach rodziny. Podkreślił, że nierozerwalność małżeństwa i zakaz Komunii dla rozwiedzionych w ponownych związkach wynikają z Pisma i Tradycji. Kościół nie ma więc władzy ich zmiany. Skrytykował próby dostosowania Kościoła do świata za wszelką cenę i rozłamowe tendencje Kościoła niemieckiego.


Kardynał Gerhard Ludwig Muller w wywiadzie z „Gościem Niedzielnym” skrytykował dążenia do zmiany nauczania Kościoła w sprawie rodziny. Podkreślił, że kwestie związane z nią są elementem dogmatycznego nauczania Kościoła. Niemożliwe jest sprowadzenie ich do roli spraw dyscyplinarnych w celu dogodzenia zwolennikom dostosowania się do świata. Jak zauważył kardynał Muller prawda o tym, że sakrament Komunii można przyjmować wyłącznie będąc w stanie łaski uświęcającej, jest jedną z tych prawd, których Kościół nie ma władzy zmieniać.

Wesprzyj nas już teraz!

Prefekt Kongregacji Nauki Wiary podkreślił, że małżeństwo podobnie jak chrzest jest sakramentem, tworzącym nową rzeczywistość. Małżonkowie stają się jednością, której nie można rozdzielać. Hierarcha skrytykował sprowadzanie tej sakramentalnej rzeczywistości do romantycznego przeżycia. – Małżeństwo jest decyzją, wzajemnym ofiarowaniem się drugiemu w Chrystusie w nowej rzeczywistości, której nie możemy już zmienić – powiedział. Jak dodał kardynał, „Chrystus jest ten sam w Eucharystii i w sakramencie małżeństwa i nie można przyjmować go w jednym, a odrzucać w drugim”.

Mimo to kardynał nie wykluczył, że ta tematyka zdominuje obrady zaplanowanego na październik Synodu. – Dynamika synodu nie jest określona tylko przez słowo Boże czy nauczanie Kościoła, lecz również przez wiele innych zewnętrznych nacisków – powiedział kardynał Gerhard Ludwig Muller w rozmowie z „Gościem Niedzielnym”. – Mam tutaj na myśli pewne rozbudzone oczekiwania, presję mediów, które oskarżają nauczanie Kościoła, że jest ciasne i faryzejskie. Powinniśmy przyjąć do wiadomości rzeczywistość taką, jaka ona jest, ale zadaniem Kościoła nie jest układanie się ze światem bez Chrystusa – dodał.

III Nadzwyczajne Zgromadzenie Ogólnego Synodu Biskupów: „Wyzwania duszpasterskie dla rodziny w kontekście nowej ewangelizacji” odbyło się w październiku 2014 r. Poruszono na nim m.in. kontrowersyjne kwestie. 18 października 2014 r. przyjęto sprawozdanie z tego synodu, tzw. relatio. Kilka punktów wzbudziło szczególne kontrowersje. Punkt dotyczący dopuszczenia rozwodników w powtórnych związkach do Komunii  poparło 104 ojców, a przeciw było 74. Punkt o podobnej tematyce poparło 112, a przeciw było 64 głosujących. Punkt o opiece duszpasterskiej nad homoseksualistami poparło 118 osób, a przeciwko były 64. Jednak nie była to większość kwalifikowana. Ponadto jak podkreśla kard. Muller relatio sinodi nie jest elementem nauczania Kościoła. Na październik 2015 r. zaplanowany jest zwyczajny synod poświęcony rodzinie.

Kardynał Muller podkreślił, że nawet szczególne przypadki małżeństw muszą być rozpatrywane w świetle całej nauki Kościoła. Skrytykował dopasowywanie się za wszelką cenę do świata, który odrzucił Chrystusa.

Przestrzegł także przed obecnymi w Niemczech tendencjami do dystansowania się od papiestwa. Zauważył, że tego typu tendencje nigdy nie były korzystne. W wywiadzie z ks. Tomaszem Jaklewiczem, kardynał powiedział także, że kwestia domniemanych objawień w Medjugorie jest badana i wymaga spokojnego rozstrzygnięcia. Nie zaplanowano żadnego terminu zakończenia badań.

Źródło: Gość Niedzielny

mjend

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 60 812 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram