Kardynał Pietro Parolin wygłosił przemówienie inaugurujące rok akademicki w Papieskim Instytucie Teologicznym Jana Pawła II dla Nauk o Małżeństwie i Rodzinie. Podkreślił jednocześnie znaczenie rodziny w myśli Kościoła. Skrytykował szalejący indywidualizm antropologiczny z jednej strony i z niewłaściwe praktyki finansowe z drugiej.
W mowie inauguracyjnej kardynał Parolin powołał się również na słowa Franciszka dotyczące nuklearnego rozbrojenia. Papież połączył bowiem tę problematykę z kwestią zakończenia przemocy przeciwko kobietom i dzieciom.
Wesprzyj nas już teraz!
Kardynał powoływał się na Jana Pawła II i Franciszka – w tym zapisy z adhortacji Amoris Laetitia. Według kardynała Pietro Parolina zmiany w Instytucie potwierdzają potrzebę istnienia katolickiej instytucji zajmującej się małżeństwem i rodziną.
W przemówieniu Pietro Parolina równie istotne od tego, co w nim padło, jest to, co zostało w zasadzie przemilczane. Chodzi o poważne zarzuty dotyczące zmian w Instytucie. Warto bowiem przypomnieć, że w 2016 roku na jego czele stanął kontrowersyjny arcybiskup Vincenzo Paglia. W 2017 roku Watykan zmienił nazwę Papieskiego Instytutu Jana Pawła II dla Studiów nad Małżeństwem i Rodziną. Od tej pory nazywa się on Papieski Instytut Teologiczny Jana Pawła II dla Nauk o Małżeństwie i Rodzinie.
Z kolei w lipcu 2019 roku przedstawiono nowe statuty Instytutu, wciąż związanego z katolickim Uniwersytetem Laterańskim. Wśród osób, z którymi Instytut zakończył współpracę, szczególnie głośnym echem obił się przypadek księdza Livio Meliny i ojca José Noriegi, a także polskiego profesora Stanisława Grygiela. Z kolei wśród nowozatrudnionych znajdują się wykładowcy rozważający zaakceptowanie w pewnych przypadkach homoseksualizmu czy antykoncepcji.
Zmiany w Instytucie skrytykował ostro znany katolicki publicysta George Weigel. „Od pewnego czasu stało się jasne, że ich głównym celem jest dekonstrukcja encykliki Jana Pawła II o teologii moralnej Veritatis Splendor i nauczanie, że niektóre czyny są po prostu błędne. Tak, że żaden rachunek intencji i konsekwencji nie może nadać im wartości moralnej. Aby pomóc temu niszczycielskiemu programowi, wandale zwolnili obecnych profesorów z Instytutu, przerobili program nauczania i zatrudnili wykładowców, których trzymanie się doktryny katolickiej jest co najmniej wątpliwe” – napisał George Weigel we wrześniowym felietonie na łamach portalu denvercatholic.org.
W kontekście sporu o Instytut Jana Pawła II warto wspomnieć też o słowach siostry Łucji z listu do kardynała Carlo Caffary. Ten prosił ją o modlitwę w intencji powoływanego przezeń Instytutu. „Ostateczna bitwa między Panem a królestwem szatana będzie o małżeństwo i rodzinę. Nie obawiaj się, ponieważ każdy, kto pracuje dla świętości małżeństwa i rodziny zawsze będzie zwalczany i zawsze będzie napotykał wiele przeciwności, gdyż jest to kwestia kluczowa” – napisała wówczas siostra Łucja.
Źródła: zenit.org / lifesitenews.com / pch24.pl
mjend