3 lipca 2022

Kardynał Reinhard Marx, doradca papieża: Czas już dojrzał do diakonatu kobiet

(Kard. Marx. FOT.:Michael Thaidigsmann, commons.wikimedia.org)

To będzie wielki dar dla Kościoła – mówi o diakonacie kobiet doradca papieża, kardynał Reinhard Marx. Z okazji 150. rocznicy urodzin pionierki katolickiego ruchu kobiecego i pracy socjalnej, Ellen Amman, bawarski kardynał i członek elitarnej watykańskiej Rady Kardynałów mówił, że nastał czas na otwarcie posługi diakonatu dla obojga płci.

Kardynał Reinhard Marx jest metropolitą Monachium – Fryzyngi. W latach 2014 – 2020 kierował Kościołem katolickim w Niemczech. Jako przewodniczący niemieckiego Episkopatu zainicjował reformatorską Drogę Synodalną.

Biret kardynalski otrzymał w 2010 roku od Benedykta XVI. W tamtym okresie był znany przede wszystkim z zaangażowania na rzecz rozwoju katolickiej nauki społecznej i katolickiej myśli ekonomicznej, inspirowanej między innymi dorobkiem Karola Marksa.

Wesprzyj nas już teraz!

W latach 2012 – 2018 przewodniczył Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej, temu samemu ciału, którym przed laty kierował między innymi kardynał Carlo Maria Martini.

Papież Franciszek powołał w 2013 roku kardynała Marxa do elitarnej Rady Kardynałów, wąskiego gremium, które doradza papieżowi przede wszystkim w kwestii reformy Kurii Rzymskiej. Od 2014 roku kardynał Marx jest też koordynatorem Rady ds. Gospodarki w Watykanie.

W 2021 roku złożył rezygnację z funkcji arcybiskupa Monachium i Fryzyngi na ręce papieża ze względu na doniesienia o błędzie dokonanym w sprawie nadużyć seksualnych kilkanaście lat wcześniej. Franciszek rezygnacji nie przyjął, prosząc kardynała w liście o to, by dalej pełnił posługę metropolity.

Teraz kardynał Reinhard Marx opowiedział się za wprowadzeniem w Kościele katolickim diakonatu kobiet.

Uważam, że dojrzał już czas na otwarcie [diakonatu] dla mężczyzn i kobiet – powiedział w sobotę w Monachium przy okazji 150. rocznicy urodzin Ellen Ammann, pionierki niemieckiego katolickiego ruchu na rzecz „równouprawnienia” kobiet. Diakonat jest urzędem, który „w szczególny sposób uwidacznia związek modlitwy i zaangażowania na rzecz ubogich”.

Mam wielką nadzieję, że będziemy w stanie pójść drogą, która ten urząd jeszcze bardziej sprofiluje – dodał purpurat. W jego ocenie potrzeba jeszcze wiele pracy teologicznej i praktycznej, ale kardynał jest przekonany, że „taka odnowa będzie mogła być dla Kościoła wielkim darem”.

Kardynał przypomniał, że Ellen Amman już w 1917 roku spotkała się z ówczesnym metropolitą Monachium, abp. Michaelem Faulhaberem, prosząc go o wyświęcenie grupy kobiet na diakonisy.

Niech ta wielka kobieta, Ellen Ammann, towarzyszy nam w tej drodze – wezwał kardynał Marx. Jak dodał, będzie zabiegał o beatyfikację Ellen Amman, która oprócz budowy katolickiego ruchu kobiecego rozwijała też pracę socjalną.

Kościół katolicki naucza, że kapłaństwo urzędowe mogą przyjąć wyłącznie mężczyźni. Jako, że diakonat jest pierwszym stopniem sakramentu święceń, otwarcie go dla kobiet bez jednoczesnego otwarcia dla nich prezbiteratu i episkopatu jest w ocenie wielu nierealistyczne. Stąd środowiska progresywne uważają, że żeński diakonat będzie tylko pierwszym etapem, u którego końca czekają kobiety w funkcji biskupów czy nawet papieża. Obrońcy nauczania Kościoła wskazują tymczasem, że z racji na związek diakonatu z prezbiteratem i episkopatem wprowadzenie żeńskiego diakonatu jest po prostu niemożliwe.

Źródła: Katholisch.de, PCh24.pl

Pach

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram