19 sierpnia 2021

Kardynał Sako: Synodalność, czyli więcej władzy w ręce biskupów

(Kard. Louis Sako/youtube)

W Iraku zakończył się synod Kościoła lokalnego, podczas którego dyskutowano o roli świeckich oraz kobiet, a także o sytuacji politycznej. Kardynał Louis Sako wezwał do wsparcia chrześcijańskich ministrów i deputowanych „dla dobra kraju”.

Patriarcha chaldejski zaznaczył, że z powodu pandemii trzeba było czekać dwa lata na zorganizowanie synodu. Podczas spotkania zmieniona została nazwa patriarchatu: zniknęło odniesienie do Babilonu. Synod postanowił, że będzie on nosił nazwę patriarchat chaldejski, a nie jak dotychczas – chaldejski patriarchat Babilonu. Ważnym punktem refleksji była sama synodalność.

„Synodalność jest wpisana w naturę Kościoła. Wszystko czyni się razem, istnieje komunia: nikt nie może sam kierować Kościołem, ani patriarcha, ani biskup, ale trzeba współpracować, jak to czynili uczniowie w początkach Kościoła. Jako ludzie Wschodu, mamy długą tradycję synodalności, a Kościół Zachodni może również skorzystać z tych doświadczeń. My, na przykład, mamy synody stałe i generalne. Kościół łaciński mógłby wziąć z tego przykład i dać więcej władzy biskupom lub konferencjom episkopatów, dyskutować i podejmować pewne decyzje, ponieważ każdy kraj jest inny. Różni się kulturą tradycją i mentalnością. Powinniśmy myśleć w nowy sposób, aby zarządzać Kościołem na wszystkich poziomach“ – podkreślił chaldejski patriarcha.

Jesienią 2021 roku rozpoczyna się globalny proces synodalny, który potrwa do 2023 roku. Papież Franciszek chce, by Kościół na całym świecie zastanowił się nad tym, czym jest synodalność. Przygotowaniami kieruje kard. Mario Grech z Malty. Proces zakończy się Synodem Biskupów w Rzymie, ale organizatorzy podkreślają, że istotne są wszystkie elementy procesu, także pierwszy i drugi – czyli, odpowiednio, konsultacje w diecezjach oraz konsultacje na szczeblu kontynentalnym. Część komentatorów obawia się, że progresywni biskupi mogą zechcieć wykorzystać proces synodalny i postulaty przydania episkopatom większej władzy do dalszej destrukcji jedności doktrynalnej Kościoła na świecie.

Źródła: KAI, PCh24.pl

Pach

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 58 773 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram