„Katolicy powinni podążać za przykładem papieża Jana Pawła II klękającego przed Najświętszym Sakramentem do ostatnich swoich dni” podkreślił kardynał Robert Sarah podczas konferencji Sacra Liturgica w Mediolanie.
Hierarcha sprawujący funkcję prefekta Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów zauważył, że również św. Teresa z Kalkuty miała ogromny szacunek dla Eucharystii. Święta powiedziała kiedyś, że nic bardziej jej nie smuci, jak Komunia „na rękę”.
Wesprzyj nas już teraz!
Kardynał Sarah podczas tegorocznej konferencji poświęconej „piękności, stosowności i wartości duszpasterskiej” przyjmowania Komunii Świętej „na język” i klęcząc przypomniał, że Kościół katolicki uczy, iż Eucharystia jest „prawdziwym ciałem, krwią, duszą i bóstwem Jezusa Chrystusa”.
– Jeśli bowiem, jak mówi św. Paweł „aby na imię Jezusa zgięło się każde kolano istot niebieskich i ziemskich i podziemnych” (Flp 2-10), jak bardzo powinniśmy uginać nasze kolana, gdy podchodzimy i przyjmujemy samego Pana w najbardziej wzniosłym i intymnym akcie Komunii Świętej! – mówił.
Hierarcha przywołując szacunek, jaki żywił polski papież dla Eucharystii zauważył: – Całe życie Karola Wojtyły odznaczało się głębokim szacunkiem dla Najświętszej Eucharystii. Wiele można by mówić i wiele na ten temat już napisano. Dzisiaj jednak proszę was przypomnijcie sobie, jak pod koniec swojego pełnego służby życia ten człowiek uwięziony w ciele tak umartwionym chorobą, nigdy nie siedział w obecności Najświętszego Sakramentu. Zmuszał swoje schorowane ciało do klęknięcia. Potrzebował pomocy innych, aby uklęknąć i potem wstać. Jakże to wymowne świadectwo głębokiej czci oddawanej Najświętszemu Sakramentowi aż do ostatnich dni – mówił duchowny.
Następnie cytował św. Teresę z Kalkuty, „niezwykłą zakonnicę, której wiara, świętość i całkowity dar z życia dla Boga i dla ubogich są powszechnie znane”.
Święta Teresa „miała absolutny szacunek i cześć dla Boskiego Ciała Jezusa Chrystusa”, powiedział hierarcha. Zauważył, że „codziennie dotykała” ciała Chrystusa w wyniszczonej ludzkiej „powłoce najuboższych”, ale „pełna szacunku i czci powstrzymała się od dotykania przemożnego Ciała Chrystusa”.
– Rozmyślała w milczeniu, klękała, oddając cześć Jezusowi w Eucharystii. Przyjmowała Go podobnie jak małe dziecko, które zostało pokrzepione przez Boga. Zawsze była zasmucona i ubolewała, gdy chrześcijanie przyjmowali Komunię Świętą na rękę – dodał.
Kardynał przytoczył słowa Matki Teresy: „Gdziekolwiek idę na cały świat, najbardziej czyni mnie smutną, gdy widzę, że ludzi otrzymują Komunię na rękę”.
Przyjmowanie Komunii „na rękę” zostało dozwolone jako wyjątek od normy Komunii przyjmowanej w postawie klęczącej i „na język”. Odstępstwa od normy rozpoczęły się w latach sześćdziesiątych. Niektóre diecezje wdrażały ją bez zgody Watykanu. W roku 1969 Kongregacja Kultu Bożego wydała instrukcję zatytułowaną „Memoriale Domini”. Stwierdzono w niej, że „w pewnych społecznościach i w pewnych miejscach ta praktyka [Komunii na rękę – przyp.] została wprowadzona bez uprzedniej zgody Stolicy Apostolskiej, a czasami bez podjęcia próby odpowiedniego przygotowania wiernych”.
Wg instrukcji Komunia św. powinna być przyjmowana w postawie klęczącej i „na język”.
„Satanizm wydaje się wzrastać na Zachodzie, ale wielu ludzi naiwnie sądzi, że tzw. czarne msze i tym podobne rzeczy, które naprawdę się zdarzają, są legendami, że mają miejsce tylko w filmach. Nie. Nie, to się dzieje naprawdę”- pisał kanonista ojciec Bryan Jerabek w odpowiedzi na „czarną mszę” zorganizowaną nie tak dawno temu na Harvardzie.
Kardynał Sarah polecił uczestnikom sympozjum, by przeczytali książkę Benedykta XVI pt. „Siła ciszy”. Skrytykował także „diaboliczne ataki” i „pogardę” wyrażoną wobec papieża Benedykta XVI. Mówił, że ci ludzie, którzy atakują emerytowanego papieża „niszczą Kościół i jego głęboką naturę”.
Kardynał ponownie wezwał kapłanów, aby odprawiali Mszę świętą ad orientem („skierowani ku wschodowi”) i pod żadnym pozorem nie zmieniali w niej nic wg własnego upodobania ani nie eksperymentowali.
Źródło: lifesitenews.com.
AS