27 października 2015

Kardynał Vingt-Trois: synod słowem nadziei w bardzo trudnym kontekście

(Fot. REUTERS/Gonzalo Fuentes/FORUM)

Arcybiskup Paryża, kard. André Vingt-Trois udzielił wywiadu Francuskiej Agencji Prasowej. Stwierdził, że „zasadniczym przesłaniem zakończonego synodu jest wsparcie rodzin, które próbują żyć w trudnych warunkach finansowych i bardzo ciężkich socjalnie. Jest to także przesłanie nadziei dla wielu młodych, którzy wahają się wstąpić w związek małżeński”.

 

Kardynał André Vingt-Trois stwierdził, że „media zachodnie zostały zawiedzione, bo wierzyły w stworzone przez nie iluzje”. W jego opinii „wierni będą podzieleni: są tacy, którzy będą modelowani przez media, innych prowokowani będą do refleksji”. Ostateczna decyzja należeć będzie do Papieża.

 

Papież uczyni co zechce. Może powiedzieć: uważam ten tekst za bardzo dobry, nie mam nic więcej do powiedzenia i go podpisze. Lub powiedzieć: to wszystko wymaga refleksji. Lub też: podniesione zostały kwestie, które nie zostały wystarczająco przepracowane. Powołam komisję, by nad nimi dalej pracowała – mówił kardynał.

 

Hierarcha pytany o problem przystępowania do Komunii osób rozwiedzionych, żyjących w kolejnych związkach, stwierdził, że chodzi o osobiste spotkanie i rozmowę, głos sumienia. A to oznacza, że należy formować ludzi zdolnych do takiego dialogu i prawdziwego słuchania.

 

Jeżeli ludzie przychodzą do nas spotkać się w duchu nawrócenia życia, zaangażowania się w Kościele, w regularnym uczestnictwie w niedzielnej eucharystii, to stawia to pytanie o uczestnictwo w sakramentach. Ale jeżeli spotykam kogoś, który przyszedł tylko po to bym go zaakceptował, to nie jest uczestnictwo w sakramentach stwierdził arcybiskup Paryża.

 

 

FLC

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie