– Święta Bożego Narodzenia to oczywiście święto chrześcijańskie, ale wiara w potęgę światła zwyciężającego nad ciemnością przekracza granice wiary i wyznań; więc czy jesteś osobą wierzącą, czy nie, nadzieję na lepsze jutro możemy znaleźć właśnie w tym wiecznym świetle, powodującym, że jesteśmy w stanie poświęcić się dla innych – podkreślał 74-letni monarcha w orędziu z okazji świąt Bożego Narodzenia.
Król Karol III w swoim pierwszym przemówieniu z okazji świąt Bożego Narodzenia wspomniał swoją „ukochaną matkę”. „Święta to przejmujący czas dla pogrążonych w żałobie – powiedział w wystąpieniu transmitowanym 25 grudnia w brytyjskiej telewizji. Wyznał, że ze zmarłą we wrześniu królową Elżbietą II dzieli „wiarę w niezwykłą zdolność każdej istoty ludzkiej do dotykania życia innych z życzliwością i współczuciem”. „To jest istota naszej wspólnoty i fundament naszego społeczeństwa” – podkreślił 74-letni monarcha.
– Przypominają mi się głęboko wzruszające listy, kartki i wiadomości, które tak wielu z was wysłało do mojej żony i do mnie. Nie mogę wam wystarczająco podziękować za miłość i współczucie, jakie okazaliście całej naszej rodzinie – powiedział Karol III, odnosząc się do okresu żałoby po śmierci Elżbiety II.
Wesprzyj nas już teraz!
– W jednej, szczególnie drogiej mi kolędzie „Little Town of Betlehem”, śpiewamy jak „w ciemnej ulicy jaśnieje wieczne światło”. Wiara mojej matki w potęgę tego światła była zasadniczą częścią jej wiary w Boga, a także w ludzi – przypominał.
– Wiarę mojej mamy podzielam całym sercem. To wiara w niezwykłą zdolność każdej osoby do wpływania dobrocią i współczuciem na życie innych i rzucanie światła na otaczający ich świat. To jest istota i fundament naszego społeczeństwa – oznajmił król Wielkiej Brytanii.
Z tej okazji podziękował wszystkim zaangażowanym w pomoc charytatywną, służbę społeczną oraz podkreślił, że świąteczne zaangażowanie „naszych kościołów, meczetów, synagog i świątyń” najlepiej wyraża biblijny charakter przykazania miłości bliźniego. Brytyjski monarcha mówił także o „niepokoju” i „trudnościach” w kontekście wojny na Ukrainie oraz światowego kryzysu gospodarczego.
– Święta Bożego Narodzenia to oczywiście święto chrześcijańskie, ale wiara w potęgę światła zwyciężającego nad ciemnością przekracza granice wiary i wyznań; więc czy jesteś osobą wierzącą, czy nie, nadzieję na lepsze jutro możemy znaleźć właśnie w tym wiecznym świetle, powodującym, że jesteśmy w stanie poświęcić się dla innych – podkreślał.
Królowa Elżbieta II co roku wygłaszała przemówienie z okazji świąt Bożego Narodzenia. Pierwsze miało miejsce w 1952 roku, kiedy mówiła o swojej koronacji w następnym roku. W 1957 roku przemówienie po raz pierwszy zostało wyemitowane w telewizji. Od 1960 roku było nagrywane kilka dni wcześniej, aby mogło być na czas przekazane do poszczególnych krajów Wspólnoty Narodów – Commonwealthu.
Zazwyczaj brytyjska prasa przez wiele dni zajmuje się interpretacją świątecznego przemówienia głowy państwa. Pomysł na transmisję bożonarodzeniowego przemówienia sięga Johna Reitha, dyrektora, założyciela stacji BBC. Zwrócił się on z tym do króla Jerzego V w 1922 roku, ale ten początkowo odrzucił pomysł, ponieważ utożsamiał radio z „lekką rozrywką” i dlatego nie uważał go za odpowiednie medium. Dziesięć lat później był otwarty na transmisję przemówienia, które po raz pierwszy zostało nadane w Boże Narodzenie w 1932 roku.
Źródło: YouTube / The Telegraph / KAI / DoRzeczy.pl
PR