22 lutego 2022

Kary finansowe nałożone na Polskę przez TSUE nielegalne? Dziś TK rozpatrzy ich zgodność z konstytucją

(fot. Adam Chelstowski / Forum)

Trybunał Konstytucyjny pochyli się dziś jako „sąd ostatniego słowa” nad legalnością kar finansowych nałożonych na nasz kraj przez TSUE. W wyniku niewstrzymania działalności kopalni w Turowie i Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, Polska miała zapłacić zadośćuczynienia w wysokości kolejno 500 tys. i miliona euro dziennie, od czasu kiedy eurokraci wezwali rząd do zawieszenia ich aktywności. Zdaniem Zbigniewa Ziobry, który zaskarżył decyzję unijnego sądu do TK, organ nie ma prawa do wymierzania podobnych konsekwencji państwom członkowskim.

We wtorek na rozprawie w pełnym składzie Trybunał Konstytucyjny ma zająć się wnioskiem Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobry dotyczącym zgodności z konstytucją przepisów, na podstawie których Trybunał Sprawiedliwości UE nałożył na Polskę kary finansowe. Początek rozprawy wyznaczono na godz. 11.

TK pochyli się nad art. 279 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej w zakresie, w jakim „TSUE przyjmuje, że przepis ten umożliwia nakładanie kar pieniężnych za niezastosowanie się do orzeczonego środka tymczasowego”. Minister Sprawiedliwości zaskarżył także interpretację art. 39 Statutu TSUE, który upoważnia prezesa lub sędziego tego trybunału do nałożenia na kraj członkowski środków tymczasowych odnoszących się do kształtu ustroju i funkcjonowania konstytucyjnych organów RP.

Wesprzyj nas już teraz!

W zgłoszonym krajowemu trybunałowi w Listopadzie wniosku Prokurator Generalny zastrzegł, że jego intencją „nie jest bynajmniej rewidowanie, na drodze prawnej, procesu integracji europejskiej, czy też podważanie treści traktatów europejskich, w tym delegitymizowanie organów Unii Europejskiej i kwestionowanie ich traktatowych kompetencji”. – Chodzi o zagwarantowanie, aby UE w działaniach swoich organów przestrzegała przepisów leżących u podstaw jej powołania i szanowała wspólną dla wszystkich państw członkowskich UE zasadę rządów prawa – podkreślał.

W ocenie Zbigniewa Ziobry, „w najnowszym orzecznictwie TSUE dokonano nieuprawnionej interpretacji zaskarżonych przepisów, sprzecznej z ich jednoznacznym brzmieniem i celem”. – TSUE dokonał dowolnego i arbitralnego rozszerzenia swoich uprawnień, które zostały mu przyznane przez państwa członkowskie UE w traktatach i wykreował bezprecedensowy środek tymczasowy, który nigdy nie był stosowany wobec żadnego państwa- możliwość orzekania kary pieniężnej jeszcze przed zakończeniem postępowania – argumentuje Minister Sprawiedliwości.

Przewodniczący Solidarnej Polski zakwestionował także „możliwość jednoosobowego orzekania przez sędziego TSUE środków tymczasowych odnoszących się do kształtu ustroju i funkcjonowania konstytucyjnych organów”.

(PAP)/ oprac. FA

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(4)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 011 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram