Jak podał dział prasowy Sądu Najwyższego – prokuratura wycofała z Sądu Najwyższego kasację ws. Grzegorza Brauna, uniewinnionego prawomocnie z zarzutu naruszenia „miru domowego” w związku z jego udziałem w okupacji Państwowej Komisji Wyborczej po wyborach samorządowych w 2014 r.
Prokuratura uznała za słuszne ustalenia sądu, który uniewinnił Brauna, że nie wypełnił on znamion przestępstwa, wyjaśnił rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie, Michał Dziekański.
Wesprzyj nas już teraz!
Chodzi o wydarzenia z listopada 2014 roku, kiedy to grupa osób w odpowiedzi na przedłużający się termin ogłoszenia wyników wyborów samorządowych rozpoczęła protest w siedzibie PKW. Okupację budynku rozpoczęto wieczorem i trwała ona kilka godzin. Po pikiecie z udziałem m.in. KNP, Ruchu Narodowego i Demokracji Bezpośredniej, grupa protestujących weszła do siedziby PKW. W związku z przedłużającym się liczeniem głosów związanym z awarią systemu informatycznego i podejrzeniem sfałszowania wyników, domagano się unieważnienia wyborów i dymisji członków Komisji. Około północy policja wyprowadziła osoby okupujące budynek. Zatrzymano 12 osób.
Wśród nich był Grzegorz Braun, który został wówczas zatrzymany i osądzony w trybie przyspieszonym. Reżyser nie przyznał się do winy. Zeznał, że działał w „stanie wyższej konieczności”, w sytuacji zagrożenia państwa wobec przedłużającej się „groteski” z liczeniem głosów.
Braun ostatecznie został prawomocnie uniewinniony w sierpniu 2015 r. przez Sąd Okręgowy w Warszawie, ale prokuratura nie podzielając decyzji sądu złożyła wniosek kasacyjny do Sądu Najwyższego.
Źródło: Onet.pl
luk