31 maja 2024

„Kasyno zawsze wygrywa”. Na „tarczach covidowych” zarobi głównie skarbówka

(fot. Hadi, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons)

„Niektóre firmy nie wiedzą jeszcze, że przez covidową pomoc wpadły w podatkową pułapkę” – przekonuje „Rzeczpospolita”. Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził niedawno, że przez umorzoną subwencję z tarczy antykryzysowej mały podatnik mógł stracić prawo do preferencyjnej 9 proc. stawki CIT.

„Niestety, pisane na kolanie regulacje wprowadzające kolejne tarcze antykryzysowe szybko zaczęły wywoływać problemy. Część firm przez niedopracowane procedury odbijała się od ściany, inne przez niejasne przepisy musiały zwracać pomoc, a niektóre nie wiedzą jeszcze, że przez covidową pomoc wpadły w podatkową pułapkę” – zauważa gazeta.

„Rz” opisuje prawę spółki, która wystąpiła do skarbówki o interpretację podatkową. We wniosku wyjaśniła, że w 2021 r. jej przychody ze sprzedaży nie przekroczyły równowartości 2 mln euro, tj. limitu, od którego zależy prawo do 9 proc. stawki CIT dla małych podatników i rozpoczynających działalność. W tym samym czasie skorzystała też z umorzenia subwencji z antykryzysowej tarczy PFR dla małych i średnich firm.

Wesprzyj nas już teraz!

Co prawda przyznała, że sumując umorzenie i przychody ze sprzedaży, limit 2 mln euro został przekroczony. Spółka była jednak przekonana, że ma prawo do opodatkowania swoich dochodów za 2021 r. według preferencyjnej 9-proc. stawki CIT, bo bez umorzonej dotacji mieści się w limicie” – zrelacjonowała „Rz”.

Fiskus przyjął niekorzystną dla spółki interpretację. Sprawa trafiła do sądu administracyjnego. Finalnie NSA orzekł, że pomoc państwa „nie może zaś stanowić przesłanki do przyznawania spółce innych korzyści podatkowych, w tym obniżonej stawki CIT, jeżeli wola ustawodawcy w tym zakresie nie została należycie wyrażona w sposób normatywny”.

Źródło: PAP / rp.pl
PR

Sanitaryzm bez rozliczenia. Adam Niedzielski odpowie, ale…za „ujawnienie danych lekarza”

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 30 892 zł cel: 500 000 zł
6%
wybierz kwotę:
Wspieram