Rada Miasta Kordoby powołała specjalną komisję, która ma zająć się odebraniem praw własnościowych miejscowym katolikom i przekazaniem świątyni władzom miejskim. W roku 2006 kościół (do XIV wieku meczet) został przekazany wspólnocie katolickiej. W tej chwili katedra – przez wielu wciąż nazywana mezquita (hiszp. meczet) – stanowi własność diecezji Córdoba.
Na czele komisji stoi były przewodniczący UNESCO Federico Zaragoza, który skłania się ku temu, by cenna świątynia nie pozostawała we władaniu jakiejkolwiek wspólnoty religijnej.
Wesprzyj nas już teraz!
Wiele wskazuje na to, że poprawność polityczno-religijna w Europie Zachodniej zdobędzie kolejny przyczółek. O tym, że tak właśnie się stanie, świadczą inne wypowiedzi Zaragozy, który – w przypadku niekorzystnego dla środowisk laickich wyniku sporu – grozi odesłaniem sprawy do Trybunału Konstytucyjnego. Nie wyklucza też wciągnięcia w spór instytucji europejskich.
Mniejszość muzułmańska z Kordoby kilkakrotnie podejmowała próby uzyskania od hiszpańskich władz kościelnych zgody na oddanie jej na modły części świątyni. Jak dotąd Watykan nie zezwolił na takie rozwiązanie. Coraz liczniejsi w tej części Hiszpanii muzułmanie (głównie Marokańczycy) twierdzą, że nie poprzestaną na tych staraniach.
O tym, że katedra staje się obiektem religijnej walki, świadczą wydarzenia sprzed 8 lat. 31 marca 2010 roku w Wielką Środę grupa około stu aktywistów organizacji młodych muzułmanów z Austrii wtargnęła do świątyni pod pozorem zwiedzania. Następnie rozpoczęli muzułmańskie modły. Ochrona obiektu przerwała to zdarzenie i – po interwencji policji oraz krótkich przepychankach – usunęła osoby z katedry. Dwóch ochroniarzy zostało rannych, a przy jednym z muzułmanów znaleziono nóż.
Źródło: „Daily Sabah”
ChS