Trzy wpływowe oenzetowskie agencje poparły projekt dokumentu żądającego zmiany „stanowiska Kościoła katolickiego” odnośnie homoseksualizmu, masturbacji, zapłodnienia pozaustrojowego (in vitro) i antykoncepcji. Specjalną deklarację – w związku ze zbliżającą się w roku 2018 pięćdziesiątą rocznicą ukazania się encykliki Pawła VI „Humanae vitae” – przygotował były ksiądz John Wijngaards.
Pod dokumentem podpisało się ponad 100 naukowców katolickich i niewielka liczba niekatolików. Wijngaard podważa nieomylność katolickiego nauczania o antykoncepcji. W deklaracji stwierdził, że nauki zawartej w „Humanae vitae” nie można uznać za nieomylną, ponieważ nie jest to Prawda Objawiona, ani też nie wyjaśnia i nie broni ona „Prawdy Objawienia chrześcijańskiego”.
Wesprzyj nas już teraz!
„Uczeni z uniwersytetów na całym świecie twierdzą, że akt małżeński nie musi być otwarty na przekazywanie życia, ale ma też wiele innych celów do spełnienia, w tym osiągnięcie przyjemności, miłość, poczucie bezpieczeństwa i towarzyszenie drugiej osobie” – napisał w deklaracji były kapłan.
Dokument wzywa do „nowego, demokratycznego procesu w Kościele”, który zaowocuje zbadaniem różnych kwestii dot. etyki seksualnej przez „ekspertów” od nauczania katolickiego. Wśród nich mieliby się znaleźć nie tylko katolicy, lecz także osoby niewierzące.
Sygnatariusze mają nadzieję, że takie „konklawe ekspertów” przyczyni się do „zmiany stanowiska Kościoła” m.in. dot. związków homoseksualnych i zapłodnienia in vitro.
Dokument wielokrotnie nawiązuje do Milenijnych Celów Rozwoju, które obejmują szeroki dostęp do aborcji i środków antykoncepcyjnych. Propozycję deklaracji poparł Fundusz Ludnościowy ONZ, agenda ds. zwalczania AIDS i agenda ds. kobiet.
Zwolennicy stosowania środków antykoncepcyjnych w ONZ uważają, że Kościół katolicki od dawna stoi na drodze powszechnej akceptacji „nowoczesnych środków antykoncepcyjnych”.
Według działaczy ONZ istnieje tylko kilka miejsc na ziemi, gdzie nie są powszechnie stosowane środki antykoncepcyjne, a kobiety „cierpią” z powodu „niezaspokojonego zapotrzebowania na nowoczesne środki antykoncepcyjne”. Dokument wzywa do „zmiany stanowiska Kościoła” w kwestii antykoncepcji. Oficjalnie ma być zaprezentowany 20 września w Nowym Jorku.
Źródło: c-fam.org
AS