Rektor Katolickiego Uniwersytetu Ameryki przeprosił drogą mailową za niepotrzebne „kontrowersje i zamieszanie” związane z obrazem, który zawisł na terenie uczelni. Malarz, Kelly Latimore, przyznał, że powstał on w ramach „żałoby” po Floydzie. W sprawę zaangażował się także samorząd studencki…
Obraz zawisł na terenie uczelni w lutym, obok kaplicy wydziału prawa. Kelly Latimore nadał mu tytuł „Mama”, praca zrealizowana została w konwencji nawiązującej do Piety we wschodniej ikonografii. Przedstawiała czarną Maryję trzymającą w ramionach ciało czarnego mężczyzny. Praca od początku wywołała kontrowersje. Została także… dwukrotnie skradziona. Po pierwszym takim zdarzeniu obraz został zastąpiony mniejszą repliką. Ta zniknęła początkiem grudnia. Sama praca wywołała bardzo szerokie, negatywne reakcje. Uczelnia otrzymała wiele e-maili i telefonów od osób żądających usunięcia tego obrazu.
W grudniu, po kolejnej kradzieży, samorząd studencki przyjął uchwałę wzywającą uczelnię do tego, by na jej terenie nie eksponowano w jakikolwiek sposób pracy Latimera zatytułowanej „Mama”. Równocześnie, wciąż trwa śledztwo dotyczące kradzieży…
Wesprzyj nas już teraz!
„Niektórzy krytycy identyfikujący postać mężczyzny uważali, że jego tożsamość była co najmniej niejasna. Wielu postrzegało postać w ramionach Matki Bożej jako ubóstwionego George’a Floyda. Ta interpretacja doprowadziła do oskarżeń, że praca ta jest bluźniercza i sprzeciwia się czci należnej Bogu i Jego świętemu Imieniu. Obrońcy pracy twierdzili, że w zamyśle miała prowokować do dostrzegania Chrystusa w tych, którzy są pośród nas najbardziej uciśnieni. Bez względu na interpretację, obraz ten wywołał niepotrzebną kontrowersję i zamieszanie, za co przepraszam” – napisał rektor Katolickiego Uniwersytetu Ameryki, John Garvey.
Równocześnie Garvey stwierdził jednak, że ostatnich kradzieży nie sposób tolerować, a niektóre spośród uwag krytycznych posiadały charakter rasistowski. Oburzona miała być bardziej opinia publiczna niż sama społeczność akademicka. Miejsce, które zajmował obraz Latimera, pozostanie w związku z tym puste. Rektor zapowiedział także, że zorganizowana zostanie konferencje poświęcona… sztuce sakralnej i inkulturacji, w trakcie której odbędzie się także dyskusja nad kontrowersyjnym obrazem. Katolicki Uniwersytet Ameryki ma być wierny swej tożsamości, a równocześnie wspólnotą łączącą „ludzi różnych ras, kultur i narodów”.
Pośrednio, rektor uznał także zasadność krytyki, przyznając, że sens Bożego Narodzenia sprowadza się do tego, że to Bóg stał się człowiekiem, a „odwrotność tego twierdzenia jest fałszywa, człowiek nie może aspirować do bycia Bogiem”.
Źródło: ncregister.com
ms