Katoliccy biskupi i anglikanie wydali wspólne oświadczenie, wzywając do wzmacniania pokoju, praw człowieka, ochrony klimatu – i jedności chrześcijan. Nadszedł czas „wspólnej drogi, wspólnej modlitwy i wspólnego zmagania się o sprawiedliwość”, głosi treść apelu podpisanego przez w sumie 50 duchownych z 27 krajów. To efekt katolicko-anglikańskiego „szczytu” trwającego w dniach 22 – 29 luty w dwóch miejscach jednocześnie, w Rzymie i w Canterbury.
Pod oświadczeniem podpisali się zarówno katoliccy biskupi jak i anglikanie tytułujący się biskupami, obojga płci. Wśród standardowych nawoływań do współpracy etc. zwraca uwagę opowiedzenie się za „wysłuchiwaniem głosu kobiet… tam, gdzie jest on marginalizowany”. Środowiska protestanckie zarzucają Kościołowi katolickiemu dyskryminację kobiet ze względu na niemożność wyświęcania ich na księży i biskupów. W tzw. Kościele Anglii taka możliwość istnieje; dlatego oświadczenie podpisały również „biskupki”.
Sygnatariusze oświadczenia zobowiązali się też do głoszenia „dobrej nowiny”, ale bynajmniej nie o zbawieniu w Chrystusie, ale o „pokoju”.
W katolicko-anglikańskim szczycie uczestniczyli częściowo również papież Franciszek oraz pzw. prymas anglikanów, tytułujący się mianem arcybiskupa Justin Welby. Welby był obecny w Rzymie, gdzie za zgodą papieża sprawował nawet anglikańskie nabożeństwo w katolickiej Bazylice św. Bartłomieja na Wyspie Tyberyjskiej.
Wesprzyj nas już teraz!
W opublikowanym oświadczeniu zasugerowano, że zbliża się ostateczne pojednanie katolików i anglikanów.
„Po czterech stuleciach konfliktu i podziału Kościół katolicki i Wspólnota anglikańska znajdują się od prawie sześćdziesięciu lat na drodze pojednania” – stwierdzono. Dzisiaj prowadzony jest „niezwykle owocny” dialog, a „wspólna posługa katolików i anglikanów” może być na całym świecie „przedsmakiem pojednania wszystkich chrześcijan w jedności jednego i jedynego Kościoła Chrystusa”.
Źródła: Katholisch.de, PCh24.pl
Pach