Niemiecka konserwatywna organizacja „Maria 1.0” protestuje przeciwko charakterowi Drogi Synodalnej. Kościoła w Niemczech nie da się uratować za sprawą reform; z kryzysu wiary wyprowadzić może wiernych jedynie Matka Boża, przekonuje.
Organizacja „Maria 1.0” powstała w Niemczech jako przeciwwaga dla katolicko-feministycznego ruchu „Maria 2.0”, który stawia sobie za cel stworzenie „nowej Maryi” – kobiety, która może w Kościele sprawować władzę i ma dostęp do sakramentu święceń. „Maria 1.0” to z kolei grupa katolickich kobiet, które odrzucają progresywne tezy i chcą wzorować się na Matce Bożej, a nie instrumentalnie wykorzystywać jej imię dla heretyckich celów.
Wesprzyj nas już teraz!
Teraz „Maria 1.0” zareagowała na decyzję Centralnego Komitetu Niemieckich Katolików (ZdK), organizacji świeckich współrządzącej Kościołem w Niemczech razem z biskupami. Komitet kilka dni temu zaakceptował statut Drogi Synodalnej oraz wydał oświadczenie, w którym zaproponował wprowadzenie kościelnego błogosławieństwa dla związków homoseksualnych oraz dla powtórnych związków rozwodników.
W odpowiedzi „Maria 1.0” zaproponowała poświęcenie Kościoła katolickiego Matce Bożej, jako jedynej, która może wyprowadzić Niemców z kryzysu wiary. Według grupy Matyja jest „jasnym i skutecznym modelem dla koniecznych reform”. Jej bezwarunkowe „tak” i pokorna zgoda na to, by „stało się jej podług woli Bożej” jest wzorem, którym winni zawsze kierować się wszyscy chrześcijanie.
Niemieccy biskupi chcąc reformować Kościół w Niemczech winni według grupy „Maria 1.0” wyjrzeć poza koniec własnego nosa i zobaczyć, jak wygląda wiara chrześcijańska w tych krajach, w których Kościół rozwija się i kwitnie.
Organizacja wezwała też do zajęcia się na Drodze Synodalnej w pierwszej kolejności kwestią nowej ewangelizacji, a nie reformami struktur. Ewangelizacja nie może być traktowana po macoszemu, jako marginalny element niemal nieobecny w zaplanowanych w ramach Drogi dyskusjach. Według „Maria 1.0” należy powołać specjalne forum poświęcone temu problemowi; nie wystarczą dotychczasowe cztery fora Drogi, które mają zająć się podziałem władzy w Kościele, celibatem, rolą kobiet i moralnością seksualną. Dzięki położeniu naciski na ewangelizację, sądzi grupa, z Bożą pomocą uda się znaleźć sposoby na to, „by przyciągnąć ludzi w Niemczech do wiary katolickiej i zachwycić ich Dobrą Nowiną o miłosierdziu, miłości i nadziei”.
„Maria 1.0” wskazała też, że ZdK nie jest organizacją reprezentującą wszystkich niemieckich katolików; wielu wiernych nie godzi się z procesem Drogi Synodalnej w kształcie zaproponowanym przez większość biskupów i Komitet.
Według grupy istnieją bardzo poważne obawy o to, czy reformy nie doprowadzą do oddzielenia się Kościoła w Niemczech od Kościoła powszechnego. Droga Synodalna, zamiast prowadzić ludzi bliżej Boga, zmierza w zupełnie niewłaściwym kierunku, twierdzi grupa.
Pach
Źródła: pch24.pl, die-tagespost.de