Wspólnota tradycyjnych katolików w Lyonie walczy od wielu lat na rzecz ocalenia dwóch kościołów – Świętego Barnarda i Dobrego Pasterza, które planuje się zburzyć, bo nie odpowiadają normom bezpieczeństwa, a ich remont jest zbyt kosztowny dla władz miejskich.
W lutym 2003 roku powstało stowarzyszenie „Przyjaciół Dobrego-Pasterza i Świętego Bernarda”, stawiające sobie za cel uratowanie świątyń pod takim wezwaniem. Stowarzyszenie wydało książkę napisaną przez Chistopha Vincendona, „Święty-Bernarda Tkaczy od 1852 r. do Dni Dzisiejszych”. Można w niej przeczytać, że oba kościoły zostały postawione w XIX wieku, w czasie gdy Lyon nawiedził pomór. Zrozpaczeni mieszkańcy miasta, a zwłaszcza liczni w niej tkacze, postanowili wówczas wybudować własnym kosztem dwa kościoły.
Wesprzyj nas już teraz!
Katolickie stowarzyszenie od dawna i regularnie domaga się od centralnego merostwa w Lyonie odejścia od planów rozbiórki historycznych świątyń. Po tych interwencjach merostwo oświadczyło, że przeznaczyło 380 tys. euro na wzmocnienie konstrukcji kościołów. Mimo tych przyrzeczeń nie dokonano żadnych prac remontowych.
W tej sytuacji, wspólnota katolicka Piusa X wystąpiła do merostwa z inicjatywą zakupu przez nią kościoła Świętego Bernarda i jego odrestaurowania. Tym bardziej jest to dla niej ważne, bo od ponad 40 lat celebrowała Msze święte i modliła się w domach prywatnych, w pomieszczeniach byłej wytwórni czekolady, w dawnych zakładach odzieżowych, a obecnie w byłej sali bilardowej. Propozycje ta pozostała jednak bez echa. W czerwcu lokalna prasa poinformowała, że kościół Świętego Bernarda „pozostanie własnością merostwa i stanie się centrum biznesowym z biurami, kawiarnią i restauracją”.
Mimo tych zapowiedzi katolicy nie składają broni. W sobotę 19 listopada zorganizują wielką manifestację publiczną, by powiedzieć: Nie Chrystianofobii, Nie Dyskryminacji!, Oddajcie Kościół Świętego Bernarda Katolikom!, Nie Pozwolimy Zdeptać Pamięci Tkaczy! Przeciw planom merostwa nie protestuje arcybiskup Lyonu, prymas Francji, kardynał Philippe Barbarin.
FLC