7 grudnia 2012

Katolik będzie mógł zasiąść na brytyjskim tronie

(Jakub II Stuart - ostatni katolicki król Anglii)

4 grudnia wicepremier Nick Clegg wydał oświadczenie, w którym ujawnił, że rząd brytyjski uzyskał zgodę 15 terytoriów zamorskich wchodzących w skład Wspólnoty Narodów na zamianę prawa sukcesyjnego. Stosowna ustawa zostanie zaproponowana gdy tylko pozwoli na to harmonogram prac Izby Gmin. Nowe prawo zezwoli m.in. na ubieganie się o tron kobietom i na zawieranie małżeństw następców tronu z katolikami.

 

Proponowana zmiana oznaczałaby, że pierworodne dziecko księcia i księżnej Cambridge będzie trzecie w kolejce do tronu po księcia Karolu i jego synu Williamie, niezależnie od tego, czy to będzie chłopiec czy dziewczynka.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Zgodnie z obowiązującym prawem, męscy potomkowie mają pierwszeństwo przed żeńskim rodzeństwem w sukcesji tronu, nawet jeśli kobiety urodziły się pierwsze. Jeszcze królowa Elżbieta II mogła zostać monarchinią brytyjską tylko dlatego, że nie miała żadnych braci.

 

W październiku 2011r. na spotkaniu szefów rządów 16 krajów Wspólnoty Brytyjskiej w Perth stwierdzono, że dotychczasowe zasady dziedziczenia tronu są dyskryminujące ze względu na płeć i powinny zostać zmienione, podobnie zresztą jak prawo, które zakazuje dziedziczenia tronu przez członków rodziny królewskiej, którzy pozostają w związku małżeńskim z katoliczką lub katolikiem.

 

Proponowane przepisy pozwalają następcom tronu zawierać małżeństwa z katolikami – nie tracą oni prawa do sukcesji – ale sami monarchowie katolikami być nie mogą.

 

Sformułowanie nowych zasad dziedziczenia tronu wymagać będzie zmian w Ustawie o Prawach z 1689 r. (Bill of Rights), określającej ustrój państwa, w tym pozycję monarchy i parlamentu. Zmiany muszą zostać wprowadzone do ustaw o Unii Anglii i Szkocji z 1706 r., o Przysiędze Koronacyjnej z 1688 r. i o Dziedziczeniu Tronu z 1701 r. Równoległe ustawodawstwo musi zostać wprowadzone we wszystkich państwach Wspólnoty.

Proponowane zmiany mają obowiązywać od 28 października 2011 r., tj. od daty, kiedy państwa Wspólnoty zawarły porozumienie w sprawie modyfikacji prawa sukcesyjnego.

 

Źródło: VaticanIsnider, AS.

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram