Instytut Pamięci Narodowej z Katowic ustalił miejsca pochówku kilkudziesięciu żołnierzy podziemia niepodległościowego, którzy byli skazywani na karę śmierci, mordowani, a następnie anonimowo grzebani. Historycy Instytutu przeprowadzili kwerendę w archiwach oraz w księgach cmentarnych i parafialnych. Specjalny zespół IPN prowadzi ekshumacje ofiar UB m.in. na Opolszczyźnie.
Jak podała rzeczniczka katowickiego IPN Monika Kobylańska, wśród ofiar, których miejsca pochówku udało się ustalić są żołnierze Narodowych Sił Zbrojnych, Armii Krajowej i Konspiracyjnego Wojska Polskiego. – Dziś w tych miejscach znajdują się śmietniki, bądź pochowane są zupełnie inne osoby. Chodziło o zupełne wymazanie „Żołnierzy Wyklętych” z pamięci – podkreśla Kobylańska.
Wesprzyj nas już teraz!
Działania IPN prowadzone są w ramach projektu „Poszukiwania nieznanych miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego z lat 1944-1956”.
Dziś w cieszyńskim ratuszu odsłonięta została tablica upamiętniająca tych, którzy zostali skazani na karę śmierci przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Katowicach na sesjach wyjazdowych w Cieszynie. Wśród 18 osób, które figurują na tablicy znajdują się m.in. członkowie Konspiracyjnego Wojska Polskiego z oddziału „Wędrowca” oraz Narodowej Organizacji Wojskowej. Wydarzeniu towarzyszyły sesja naukowa poświęcona żołnierzom antykomunistycznego niepodległościowego podziemia oraz Msza św. w sanktuarium Matki Bożej Cieszyńskiej, gdzie modlono się za spokój duszy „Żołnierzy Wyklętych” oraz za Ojczyznę.
– Mieliśmy na szczęście dostępne badania naukowe katowickiego oddziału IPN. Bazując na nich, wiedzieliśmy, że wydano 18 wyroków śmierci, także w tym budynku cieszyńskiego ratusza. Wyszliśmy z założenia, że ci, którzy bardzo często swoich grobów nie posiadają, powinni mieć co najmniej tablicę pamiątkową poświęconą tym wydarzeniom, poświęconą swojej ofierze – mówi Ryszard Macura, prezes stowarzyszenia „Wszechnica”, organizacji, która zainicjowała upamiętnienie zamordowanych działaczy niepodległościowego podziemia.
Źródło: niezalezna.pl, KAI
pam