Na cmentarzu przy ul. Panewnickiej w Katowicach pracownicy IPN ekshumowali szczątki siedmiu żołnierzy podziemia niepodległościowego, straconych w grudniu 1946 roku w katowickim więzieniu na podstawie wyroków komunistycznych sądów. Szczątki będą teraz poddane badaniom DNA.
Od poniedziałku prace poszukiwawczo-ekshumacyjne szczątek Żołnierzy Niezłomnych na cmentarzu przy ul. Panewnickiej prowadzili specjaliści z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN oraz Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Katowicach
Wesprzyj nas już teraz!
Celem wszystkich prac jest odnalezienie szczątków żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Oddziału „Bartka” oraz Konspiracyjnego Wojska Polskiego, straconych w grudniu 1946 roku w katowickim więzieniu przy ul. Mikołowskiej. Są to Jan Kwiczala „Emil”, który raz z Henrykiem Flame „Bartkiem” zakładał grupę Narodowych Sił Zbrojnych w Czechowicach oraz Ernest Kozubek „Grom”, Władysław Guzdek „Wilk”, Józef Kołodziej „Wichura”, Józef Olszar „Ojciec”, Bolesław Palarz „Ogień” i Gerhard Szczurek „Ryś” i „Erg”. Śledztwa w sprawie mordów sądowych popełnionych na nich prowadzone były przez Oddziałową Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Katowicach.
W grudniu 1946 roku w katowickim więzieniu stracono również m.in. Franciszka Skrobola, który w 1945 zaczął pracę w Milicji Obywatelskiej w Żorach. W trakcie służby oskarżono go o współpracę z Armią Krajową i skazano na śmierć. Jego szczątki prawdopodobnie znajdują się wśród siedmiu ekshumowanych na katowickim cmentarzu.
Źródło: dzieje.pl
AB