26 października 2022

Katowice: samorząd chce rozszerzyć „nocną prohibicję” na kolejną dzielnicę

Samorząd Katowic przeprowadzi konsultacje rozszerzenia o kolejną dzielnicę – Zawodzie – nocnej prohibicji. Obowiązuje ona od lipca 2018 roku w Śródmieściu, a od 2020 roku w dzielnicach Załęże i Szopienice-Burowiec, a od ubiegłego roku w Bogucicach i Dąbrówce Małej.

Obowiązujący w tych dzielnicach zakaz dotyczy sprzedaży alkoholu w godz. 22-6, nie obejmując pubów czy restauracji. Wnioskodawcami rozszerzeń zakazu były dotąd rady poszczególnych dzielnic. Miasto przeprowadzało następnie konsultacje społeczne m.in. w formie spotkań z mieszkańcami. Tak ma być i tym razem.

Jak przekazał w środę katowicki magistrat, tego dnia prezydent Katowic Marcin Krupa zarządził konsultacje społeczne z mieszkańcami Zawodzia ws. wprowadzenia nocnego zakazu sprzedaży alkoholu w tej dzielnicy.

Wesprzyj nas już teraz!

Miasto ma służyć mieszkańcom, a my jesteśmy otwarci na każde rozwiązanie, które spotka się z aprobatą lokalnej społeczności. Wprowadzenie nocnej prohibicji w Śródmieściu w 2018 roku spotkało się z dobrym przyjęciem ze strony mieszkańców, pomimo początkowych obaw – powiedział cytowany w informacji Krupa.

O tym, czy takie regulacje zostaną wprowadzone w kolejnych dzielnicach, decydują mieszkańcy. Ich głos jest dla nas bardzo ważny, dlatego tam, gdzie mieszkańcy wskazywali, że chcą takiego rozwiązania zostało ono wprowadzone i obowiązuje. Natomiast, jak w przypadku Giszowca, którego mieszkańcy nie wyrazili aprobaty dla takiego rozwiązania, ten głos również uszanowaliśmy – przypomniał prezydent.

Konsultacje z mieszkańcami Zawodzia odbędą się w drugiej połowie listopada. Podobnie, jak w poprzednich dzielnicach, zostaną przeprowadzone w formie otwartego spotkania oraz za pośrednictwem formularza ankietowego.

Po roku obowiązywania nocnej prohibicji wprowadzonej w śródmieściu w 2018 roku policja sygnalizowała zmniejszenie na tym terenie o 54 proc. liczby udzielanych pouczeń i spadek doprowadzeń do izby wytrzeźwień o 29 proc. Podobne efekty odnotowała straż miejska: w 2017 roku strażnicy interweniowali 2043 razy, a w 2021 roku tylko 570 razy, natomiast doprowadzeń do izby wytrzeźwień lub miejsca zamieszkania w 2017 roku było 742, a w 2021 roku – 582.

Jak twierdzą władze miejskie, celem wprowadzenia nocnej prohibicji jest ograniczenie spożywania alkoholu w nieprzeznaczonych do tego celu miejscach.

Tego typu działania samorządowcy uzasadniają zapisami tzw. Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Pozwalają one gminom wprowadzić ograniczenia godzin sprzedaży napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży. Przepisy stanowią, że prohibicja może objąć wyłącznie całą dzielnicę – nie może być wprowadzona na wybranym obszarze czy też ulicy.

Źródło: PAP / Mateusz Babak

pap logo

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(2)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 270 603 zł cel: 300 000 zł
90%
wybierz kwotę:
Wspieram