Nauczanie poprzez zabawę ma swoje granice. Przekroczył je jeden z producentów klocków dla dzieci, dołączając do wydawanej gazetki tematycznej unikatowy zestaw. To „zabawkowy” oficer NKWD z pistoletem maszynowym PPSz. – NKWD powinna kojarzyć się z koszmarem, a nie radosną zabawą żołnierzykami – alarmuje Instytut Pamięci Narodowej.
Niecodzienna zabawka została dołączona do kolejnego już pisma poświęconego bitwie o Berlin. Wydawca zaproponował milusińskim zabawę figurką oficera NKWD z pistoletem maszynowym PPSz. Pomysł skrytykował IPN podkreślając, że jest wysoce niestosownym, by wśród dzieci propagować formację odpowiedzialną za wymordowanie 100 tysięcy Polaków, a także za zbrodnię katyńską.
Wesprzyj nas już teraz!
Jak dodało RMF FM, Instytut na razie oczekuje od producenta refleksji. O wycofaniu produktu nie ma mowy. Do listu do wydawcy IPN dołączył książkę „Śladami zbrodni. Przewodnik po miejscach represji komunistycznych lat 1944-1956”.
Zdaniem Instytutu, tego typu figurka nie wpisuje się w proces opowiadania historii. – Trzeba pamiętać, że NKWD to nie jest zwykła formacja biorąca udział w wojnie. To zbrodnicza organizacja polityczna, która odpowiada za represje i mordy polityczne – powiedział dyrektor biura edukacji IPN dr Andrzej Zawistowski. Jak zauważył, nikomu przecież nie przyszłoby do głowy, żeby się bawić małym esesmankiem. – SS-man to zły, tak, ale żołnierz sowiecki z NKWD to jest ok? – dodał.
W piśmie do producenta IPN przypominał zbrodnie NKWD na polskim narodzie – Katyń, deportacje Polaków na Sybir. „Ten koszmar nie powinien kojarzyć się z radosną zabawą żołnierzykami” – podkreślono w liście. Jak dodano, powinno być trudnym do wyobrażenia to, by w kraju, „którego elita wiosną 1940 roku została zgładzona strzałem w tył głowy, dziecko otrzymało zabawkę nawiązującą do morderców swoich przodków.”
IPN przypomniał też, że nie są to pierwsze kontrowersje związane z zabawką wyprodukowaną przez tę firmę. Już kilka lat temu zarówno polskie, brytyjskie, szwedzkie, amerykańskie i izraelskie media informowały o kontrowersjach, jakie wywołały klocki o tematyce związanej z II wojną światową.
Źródło: rmf24.pl
MA