20 grudnia 2023

Kazachstan: biskupi zabraniają błogosławienia par jednopłciowych w reakcji na „Fiducia supplicans”

Deklaracja Fiducia supplicans to „wielki podstęp”, a zawarta w niej propozycja błogosławienia par jednopłciowych „bezpośrednio i poważnie przeczy Bożemu Objawieniu oraz nieprzerwanej, dwutysiącletniej doktrynie i praktyce Kościoła katolickiego” – tak na watykańską deklarację Dykasterii Nauki Wiary zareagował arcybiskup Tomasz Peta z Astany w Kazachstanie. Wraz z biskupem pomocniczym Athanasiusem Schneiderem rozesłał on 19 grudnia do wszystkich księży i parafii w swojej archidiecezji oświadczenie na ten temat.

Z założenia deklaracja Fiducia supplicans ma zapewniać „możliwość błogosławienia par w nieregularnych sytuacjach i par tej samej płci bez oficjalnego potwierdzania ich statusu czy zmiany w jakikolwiek sposób odwiecznego nauczania Kościoła o małżeństwie”. Dokument deklarowany jest też jako „innowacyjny wkład w znaczenie błogosławieństw”, a jednocześnie rozróżnia błogosławieństwo związku małżeńskiego i związków par tej samej płci, które małżeństwem nie są. W tym ostatnim przypadku otrzymać mogą one „spontaniczne błogosławieństwo duszpasterskie”.

Zdaniem jednak abp. Pety i bp. Schneidera „fakt, że dokument nie udziela zgody na małżeństwo par jednopłciowych nie powinien zaślepiać duszpasterzy i wiernych na wielki podstęp i zło, które kryje się w samym pozwoleniu na błogosławienie par w nieregularnych sytuacjach i par tej samej płci”. Błogosławienie takich bowiem „to poważne nadużycie Najświętszego Imienia Boga, gdyż to imię jest przywoływane dla obiektywnie grzesznego związku cudzołożnego lub aktywności homoseksualnej”.

Wesprzyj nas już teraz!

Duchowni z Kazachstanu uważają, że „w przypadku takich błogosławieństw Kościół katolicki staje się – jeśli nie w teorii, to w praktyce – propagandystą globalistycznej i bezbożnej ideologii gender”. Stwierdzają, że „nawet najpiękniejsze stwierdzenia zawarte w deklaracji Stolicy Apostolskiej, nie mogą zminimalizować daleko idących i destrukcyjnych konsekwencji wynikających z tego dążenia, by legitymizować takie błogosławieństwa”.

Powołując się na fakt, że są następcami apostołów, oraz na złożoną przysięgę zachowania depozytu wiary, obaj hierarchowie oświadczają, że „zabraniają księżom i wiernym Archidiecezji Najświętszej Maryi Panny w Astanie przyjmowania i wykonywania jakiejkolwiek formy błogosławieństwa jakichkolwiek par w nieregularnych sytuacjach i par tej samej płci”. Jednocześnie obaj biskupi podkreślają, że „szczerze skruszony grzesznik z silnym zamiarem, by więcej nie grzeszyć” i by położyć kres publicznemu zgorszeniu, może otrzymać błogosławieństwo.

Obaj hierarchowie stwierdzają też w swoim oświadczeniu, że papież Franciszek nie idzie „słuszną drogą, zgodną z prawdą Ewangelii” (Ga 2,14), gdy dopuszcza grzesznych związków. „W związku z tym – piszą w swoim dokumencie – w duchu biskupiej kolegialności, prosimy papieża Franciszka o odwołanie pozwolenia błogosławienia par w nieregularnych sytuacjach i par jednopłciowych, aby Kościół mógł błyszczeć jasno, będąc „filarem i podporą prawdy” (1 Tm 3,15) dla tych wszystkich, którzy szczerze dążą do poznania woli Boga, a poprzez wypełnianie jej do zyskania życia wiecznego”.

Źródło: catholicherald.co.uk
jjf

Abp Peta i bp Schneider odpowiadają Franciszkowi w sprawie błogosławienia homozwiązków. Padły mocne i ważne słowa

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(6)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 137 034 zł cel: 300 000 zł
46%
wybierz kwotę:
Wspieram