5 czerwca 2022

Kazachstan: Zakończyło się głosowanie w referendum konstytucyjnym

(Fot. PAVEL MIKHEYEV / Reuters / Forum)

W Kazachstanie w niedzielę zakończyło się głosowanie w referendum konstytucyjnym, którego celem była zmiana systemu politycznego i odejście od dotychczasowego modelu „superprezydenckiego” po dekadach rządów przywódcy kraju Nursułtana Nazarbajewa.

 

Oficjalnie frekwencja wyniosła ponad 67 procent. Wstępne wyniki powinny być znane w poniedziałek – poinformował portal euronews.com.

Wesprzyj nas już teraz!

Kazachowie głosowali nad 56 poprawkami do ustawy zasadniczej, dotyczącymi głównie ograniczenia kompetencji władzy wykonawczej. W szczególności chodziło o zmniejszenie uprawnień prezydenta, a także powierzenie szerszych prerogatyw parlamentowi i uczynienie go bardziej reprezentatywnym. Przewidziano również znaczną decentralizację władzy, przyznając więcej uprawnień organom regionalnym i lokalnym.

Niedzielne głosowanie to próba zreformowania systemu politycznego kraju po 30 latach władzy Nazarbajewa – pierwszego prezydenta niepodległego Kazachstanu, sprawującego urząd w latach 1991–2019, a następnie, do stycznia 2022 roku, nieformalnie kierującego państwem jako przewodniczący Rady Bezpieczeństwa. W nowej redakcji konstytucji usunięto wszelkie formalne przywileje Nazarbajewa, łącznie z pozbawieniem go tytułu „Lidera Narodu” (Elbasy), wprowadzonego przed 12 laty.

Referendum zostało zapowiedziane 29 kwietnia przez prezydenta kraju Kasyma-Żomarta Tokajewa. Inicjatywa przywódcy wiązała się z wcześniejszą propozycją reform politycznych, złożoną po masowych zamieszkach w Kazachstanie, do których doszło na początku roku.

„Dyplomaci postrzegają referendum konstytucyjne jako test zaufania społeczeństwa wobec Tokajewa. (…) Karta do głosowania daje bowiem wyborcy możliwość wskazania, czy popiera on zmiany w całości, czy też ich nie popiera. Nie ma możliwości zaakceptowania pewnych zmian i odrzucenia innych” – oceniono w sobotę na łamach portalu Euractiv.

Protesty wybuchły 2 stycznia i początkowo były związane z dwukrotną podwyżką cen gazu LPG, lecz z czasem rozszerzyły się i nabrały charakteru politycznego. W Ałmaty i na południu kraju doszło do masowych aktów agresji i wandalizmu, demonstracje przerodziły się w starcia ze służbami mundurowymi. Władze ogłosiły, że doszło do próby zamachu stanu z udziałem „uzbrojonych bojowników”. Wprowadzono stan wyjątkowy, a policji i wojsku rozkazano strzelać do manifestantów bez ostrzeżenia. Po kilku dniach rząd ogłosił, że w kraju przywrócono spokój.

Na prośbę Tokajewa do Kazachstanu 6 stycznia przybył ponad dwutysięczny kontyngent wojsk Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ros. ODKB), składający się głównie z żołnierzy rosyjskich, ale także armeńskich, białoruskich, kirgiskich i tadżyckich. Ich zadaniem była ochrona kluczowych obiektów administracyjnych i wojskowych. Ostatnie rosyjskie oddziały opuściły Kazachstan 19 stycznia.

pap logo

Źródło: PAP

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram